W weekend odbyły się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen na skoczni Mühlenkopfschanze (K-130)
W sobotę odbył się pierwszy z konkursów Pucharu Świata w skokach. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud (147,5 m i 145,5 m) drugi był jego rodak Daniel Andre Tande (145 mi 140,5 m). Trzeci stopień na podium zajął Kamil Stoch.

Kamil Stoch po raz siódmy indywidualnie i dwukrotnie drużynowo zajął miejsce na podium na Mühlenkopfschanze (wcześniej podium zajmował w latach: 2014 – dwukrotnie 1, 2015 – 1, 2017 – drużynowo 1, 2018 – 2, 2019 – 2 i drużynowo – 1, 2020- 3)
Stoch skakał na odległość (dwie serie) – 142,5 m i 135,5 m. Piąty Dawid Kubacki skoczył na odległość 142,5 m i 135,5 m, dziewiąty Piotr Żyła osiągnął 130,5 m i 141 m. Jakub Wolny skoczył na 127 m i 138 m (17 miejsce), Andrzej Stękała doskoczył do 20 miejsca z wynikiem 127 m i 132,5 m a Klemens Murańka tym razem osiągnął 125 mi 32 miejsce. Aleksander Zniszczoł zajął z Polaków najniższe miejsce – 34 z wynikiem 124,5 m.

Niedzielny konkurs został rozegrany bez serii kwalifikacyjnej, która ze względów na trudne warunki została przerwana po 26 skokach.
Konkurs tak jak w sobotę wygrał niezrównany Halvor Egner Granerud z odległością 149 metrów. Drugie miejsce zajął fantastycznym 137 metrowym skokiem Piotr Żyła. Czwarty był Klemens Murańka i jego 134,5 metrowy skok. Na odległość 130 metrów poleciał Dawid Kubacki i to przyniosło mu 10 miejsce. O metr krócej od Kubackiego skoczył Jakub Wolny (któremu dało to 18 miejsce) a o 1,5 metra mniej od Dawida wyskakał Andrzej Stękała (128,5 metra i 21 miejsce). Natomiast Kamil Stoch po świetnym występie w sobotę w niedzielę skokiem na 125 metrów zajął 27 miejsce. Czterdziesty był Aleksander Zniszczoł ze skokiem na odległość 120 metrów.

Polacy nie zawiedli. Szkoda niedzielnych straconych punktów naszego Mistrza Stocha. Lecz w Willingen jako kadra mamy dwa podia oraz 6 miejsce w pierwszej dziesiątce obu konkursów. Poza tym mamy rekord skoczni, który wyśrubował Klemens Murańka (153 metry) a Andrzej Stękała w sesji kwalifikacyjnej wyrównał stary rekord (152 metry) należący do Janne Ahonena i Jurijego Tepesa (który też go wyrównał).
W dodatkowej klasyfikacji – konkursie „Willingen Six” najbliżej podium z Polaków byli Piotr Żyła – 4 miejsce (zabrakło mu 5,2 pkt do trzeciej pozycji) i miejsce 5 Dawid Kubacki.
Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal rozegra się również w 3 dni. W piątek po sesji treningowej o 17:30 planowana jest seria kwalifikacyjna do sobotniego konkursu, który planowany jest na godzinę 14:30. W niedzielę również o 14:30 mają odbyć się drugie zawody.

Trener Reprezentacji Polski Michal Doleżal ogłosił skład kadry na zawody w Saksonii: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Jakub Wolny a Aleksandra Zniszczoła zastąpi Mistrz Polski Tomasz Pilch.

Zwycięzców się nie sądzi ale w grudniowych zawodach mistrzowskich w Wiśle-Malince zawodami rządziła aura i szczęście. Druga seria zawodów się nie odbyła a po pierwszej Pilch (który skoczył 136 metrów) zajmował pierwsze miejsce. Za nim byli Dawid Kubacki i Andrzej Stękała. Tak więc dwudziestolatek będzie miał okazję pokazać się w Pucharze Świata.Miejmy nadzieję, że jako Mistrz Polski zaskoczy rywali.