7 czerwca 2022 roku na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, laureatom wręczono „Fontanny Rzymu” (Fontane di Roma) – prestiżowe nagrody przyznawane przez Accademia Internazionale la Sponda. Wyróżnienie to przyznawane jest za szczególne zasługi w dziedzinie sztuki, kultury, solidarności i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego – z roku na rok obejmuje coraz więcej krajów, państw i środowisk. Tegoroczna edycja nagrody – 39, została poświęcona Matce Teresie z Kalkuty oraz Janowi Pawłowi II, do którego nauk społecznych nawiązuje idea tego wyróżnienia. W minionych latach laureatami nagrody bywali także Polacy ale w tym roku, wśród nagrodzonych znalazło się aż pięcioro Polaków.
Nagrodę specjalną Fontane di Roma odebrała Dominika Zamara i Hernan Navarro z Hiszpanii za całokształt pracy artystycznej. Laureatem został, ostatnio bardziej znany z funkcji wicepremiera rządu RP, prof. Piotr Gliński, a także panowie: Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak oraz redaktor naczelny portalu Pressmania.pl – Krzysztof Sitko. Wśród wyróżnionych tegorocznej edycji znajdują się między innymi premier Włoch, Mario Draghi i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.
Najbardziej znaną u nas postać, spośród polskich laureatów, od kilku lat wicepremiera rządu RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przedstawiać szczególnie nie trzeba. Wspomnę tylko, że Piotr Gliński, profesor socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku i prezes Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, legitymizuje się w swej historii zaangażowaniem w działalność na rzecz demokratycznych przemian w Polsce, jak i zasługami w dziele przypominania, i doceniania dorobku narodowej kultury a także dla jej rozwoju.
Dominika Zamara – jest laureatką tej prestiżowej nagrody w kategorii kultura już z poprzedniej edycji, a w tym roku sopranistka otrzyma od Akademii – Nagrodę Specjalną Fontane di Roma za całokształt pracy artystycznej. Polka jest solistką operową (sopran dramatyczny) mieszkającą we Włoszech, która koncertuje na całym świecie. Jak twierdzi, miłość do sztuki wokalnej zaszczepił jej dziadek Stanisław – organista, a później włoscy mistrzowie opery doskonalili ją w tradycyjnej technice bel canto.
Kolejnym laureatem tej edycji nagrody jest Krzysztof Hajda – wieloletni działacz związkowy, radny powiatu głubczyckiego oraz wiceprezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych TACY SAMI. Wyróżnienie otrzymał za zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym, jak też organizowanie pomocy dla dotkniętego wojną społeczeństwa Ukrainy oraz za aktywność na rzecz godności ludzi pracy i osób w trudnej sytuacji życiowej.
Laureatem tej edycji nagrody stał się również 42 letni Krzysztof Laszczak, przewodniczący związków zawodowych w zakładach grupy FIATA (FCA Poland, a obecnie Stellantis) w Polsce. Podczas jego kadencji liczebność organizacji związkowej zwiększyła się dwukrotnie dzięki jego związkowej aktywności – codziennym zabieganiu o realizację praw pracowników, nie tylko należących do kierowanej przez niego organizacji, ale wszystkich zatrudnionych. Nagrodzono go za wieloletnią działalność społeczną i związkową, zaangażowanie na rzecz ludzi pracy, solidarności społecznej oraz w dziele pomocy dzieciom, w tym m.in. humanitarną pomoc dla dzieci z Ukrainy.
Piąty Polak, laureat Fontane di Roma, to Krzysztof Sitko – dziennikarz, twórca i redaktor naczelny Pressmania.pl – mediów internetowych działających w myśl nauczania Jana Pawła II, który m.in. mówił: „Człowiek, i tylko człowiek, jest sprawcą i twórcą kultury; człowiek, i tylko człowiek, w niej się wyraża i w niej się potwierdza.” (JP II, 2.06.1980, UNESCO w Paryżu). Wyróżniony został jako były wieloletni samorządowiec, strażak ochotnik z OSP, animator sportowy, a także działacz na rzecz niezależnego dziennikarstwa w Polsce i budowniczy społeczeństwa obywatelskiego, m.in. poprzez promocję nauk Świętego Jana Pawła II.
W nauczaniu Jana Pawła II, któremu poświęcono 39 edycję Fontane di Roma, wielokrotnie wybrzmiewał także podstawowy warunek funkcjonowania środków społecznego przekazu, którym jest i powinno być przestrzeganie podstawowych praw człowieka: prawa do prawdy, prawa do informacji a także prawa do dialogu. Ważnym jest także budowanie opinii publicznej na zasadach obiektywizmu i możliwości przedstawienia własnego zdania oraz wspieranie wymiany poglądów bez prowadzenia do konfliktów i dyskryminacji.
I właśnie tak pojmowaną misję środków społecznego przekazu stara się realizować magazyn opinii Pressmania.pl, jako medium społeczne i obywatelskie, bez cenzury.
Nagrody Fontane di Roma wręczone zostały 7 czerwca 2022 roku w Wielkiej Auli Augustiańskiej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego przy Via Paolo VI w Rzymie. Galę uświetniła swoim recitalem Dominika Zamara z towarzyszeniem Hernánana Navarro.
Poniżej linki do wcześniejszego wywiadu z Dominiką Zamarą oraz do jej strony internetowej (tutaj), polecamy do zapoznania się z historią działalności artystycznej naszej Divy operowej (czytaj tutaj).
Strona autorska: KATARZYNA DOMINIK
Urodzona w 1982 roku. Historyk, absolwentka studiów doktoranckich, publicystka, pisarka, poetka, dziennikarka, beletrystka, korektor i edytor tekstów. Laureatka licznych konkursów literackich, poetyckich, fotograficznych oraz kulinarnych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, m.in. Turnieju Jednego Wiersza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Polskich O/Warszawa II czy Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów, Autorów, Dziennikarzy, Prawników Virtualia Art. w Belgii.
Propagatorka i ambasadorka DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska oraz animatorka lokalnej kultury i krzewicielka regionalnej tradycji. Jako ambasadorka Dobczyc w kraju i poza jego granicami, wnosi nieoceniony wkład w promocję Gminy i Miasta Dobczyce.
Jest aktywną działaczką Stowarzyszenia Pacjentów Po Przeszczepie Szpiku Kostnego w Katowicach, Fundacji Lokujmy w Dobro, Stowarzyszenia Literackiego Tilia oraz Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, a także członkinią Klubu Literackiego „Rubikon” i portalu „E-literaci – pokoje współczesnej literatury pięknej”. Redaktor „Furor Poeticus – Półrocznika poetycko-artystycznego” oraz „Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego – KREATYWNI”.
Wiersze Katarzyny Dominik są publikowane na portalach społecznościowych, w antologiach grup literackich, na stronach i portalach: „E – Literaci.pl”, Wywrota.pl”, „Twoje Wiersze”, „Wydawnictwoj”, „Kuźni Literackiej”, „Poezja ma głos”, w czasopismach i gazetach: „Gazeta Myślenicka”, „Ypsilon – Kwartalnik artystyczno-literacki”, „Wiadomości Brzozowskie – Brzozowski Miesięcznik Społeczno-kulturalny”, „Akant – Miesięcznik Literacki”, „Bezkres – pismo literacko-artystyczne”, „Brzozowska Gazeta powiatowa”, „Furor Poeticus – Półrocznik poetycko-artystyczny”, „Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI”, Artis – Niezależna Inicjatywa Poetycko-satyryczna, „Wytrych – Wolna Inicjatywa Artystyczna”, Kwartalnik, Miesięcznik „Odra”, „Epea” – Pismo literackie, „Moja Przestrzeń Kultury”, Kwartalniku Kulturalnym „Kozirynek”, e-Dwutygodniku Literacko-Artystyczny Pisarze.pl, „Z małej litery”, Nieregularnik literacki – poezja, Wyd. Synapsyda, „Przypływ – Magazyn literacki” 2022 oraz wyświetlone są na murach przy ul. Brackiej 2 w Krakowie w ramach międzynarodowego, wielojęzycznego serwisu społecznościowego poświęconego poezji, a w szczególności publikowaniu i tłumaczeniu wierszy – Emultipoetry.eu.
Twórczość poetki jest także czytana podczas różnych spotkań i wieczorków literacko-poetyckich, m.in. w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, w Kawiarni Literackiej w Krakowie czy chociażby w Klubie „Anna” we Wrocławiu przez członków Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, czy też grupy Literackiej „Pociąg do Pióra”.
Ponadto są tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, węgierski, chorwacki i serbski, m.in. w książkach wydawnictwa The Amazon Book Review, CreateSpace – Amazon.com, Lulu Press (Morrisville, North Carolina, USA), Antologia Internazionale Ponte Poetico (Mediolan), na międzynarodowej portalu Spillwords Press (Spillwords.com) oraz prezentowane na wernisażu: Vernissage Vienna dream 2020 wystawy autorstwa Jacka Rozmiarka, „Takt” Kulturkeller Ingen-Housz-Gasse 2 oraz Vienna Dream 2021.
W latach 2020 – 2022 otrzymała nominację w kategorii Publication of the Year (International) przez międzynarodowe forum poetyckie do nagrody Spillwords Press, a w 2021 r. do publikacji miesiąca marca, nagrody „Publiczności” miesiąca maja Spillwords Press oraz tytuł „CrEUro: Kreatywna Europejka: pozytywna, kreatywna, solidarna” . Również w 2021 r. otrzymała nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie kultury, Nagrodę Literacką Dziennika Literackiego „E-Literaci” im. Barbary Mazurkiewicz, nagrodę Grupy „Słowo wierszem pisane…” – Kreatywność Literacka oraz nagrodę za twórczość dobczyckich artystów – poetów w postaci Dobczyckiego Lauru Poetyckiego. W 2021 r. uczestniczyła w Narodowym Czytaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefy Bergelówny w Dobczycach.
Należy nadmienić, że utwory Kasi Dominik stanowią repertuar poezji śpiewanej Marka Cichonia, Mateusza Szczurka i Grzegorza Olejnika oraz audycji radiowych. Prezentowane są także na antenie radia m.in.: „Plus – Kraków”, „PLUS Gryfice”, „Kraków”, „Alfa”, „Guardian” „Sigma Fm”, „Radio Music Is My Life”, „Radiosigmafm.pl”, „Ty i Ja”, „Slonski-musikbox.de”, „Radio Młodzi – Wolni – Pozytywni – Kreatywni – Solidarni (radio.vilogdansk)” miesięcznika „Kreatywni” oraz w audycjach poetyckich „Pióro Feniksa” oraz w telewizji: Myślenice iTV Telewizja Internetowa-Region Południe i polskiej komercyjnej stacji telewizyjnej TVN.
Poezja Kasi Dominik gościła także m.in. na deskach Piwnicy Pod Baranami w Krakowie, w Muzeum Regionalnym im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach, w Miejskiej Bibliotece Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach, w Domu Greckim oraz Muzeum Niepodległości w Myślenicach, w Domu Ludowym oraz Wyższym Seminarium Misyjne w Stadnikach, w Winnicy w Stadnikach podczas Vienna Dream 2021, w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Pod Katarynką oraz w Laboratorium SCENA w Krakowie, jak również podczas wernisaży: Vernissage Vienna Dream wystawy autorstwa Jacka Rozmiarka, „Takt” Kulturkeller Ingen-Housz-Gasse 2 w latach 2020- 2021.
Z zawodu historyk, ale z zamiłowania pisarka. Autorka licznych publikacji naukowych i historycznych. Od wielu lat propagatorka swojego rodzinnego miasteczka Dobczyce, na temat którego pisze wiersze i opisuje jego historię, tę znaną, jak i jeszcze nieodkrytą. Wierzy, że każdy nowy dzień to kolejna szansa na lepsze życie. To „dziewczyna z sąsiedztwa” – zawsze uśmiechnięta, wiecznie w drodze, z plecakiem na ramieniu. Przyjaciele poeci nazywają ją Haśką (Halszką), Haliną Poświatowską XXI wieku.
Swoją przygodę z poezją zaczęła od wydania tomiku zatytułowanego Dobczyckiej poezji czar – wiersze zebrane (2012). W kolejnych latach wydała: Kropla krwi – życia bezcenny dar (2013), Słowa zaklęte w poezji… (2014), Moje Eldorado (2016), Nie umykaj… (2016), Droga do Emaus (2017), Są słowa (2017), Elizjum (2018), Exodus – wewnętrzna emigracja (2019), Nowe Jeruzalem (2020), Język Babilonu (2020), Genezaret – niebo nad ziemią (2021), Genesis – na początku było Słowo (2021), W Getsemani wszystko się zaczęło (2022).
Współautorski dorobek literacki to przeszło 50 dialogów i trialogów oraz ponad 350 antologii i almanachów polskich i międzynarodowych (m.in.: Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników, Virtualia Art. (Belgia), Internazionale – selezione testi scadenza 1 dicembre (Mediolan)., Stowarzyszenia Autorów Polskich O/Warszawa II), w których zostały zamieszczone wiersze poetki oraz posłowia napisane do publikacji poetyckich przyjaciół po piórze.
W 2022 roku ukazała się płyta, na której znalazł się wiersz poetki: Rodzimy się i umieramy (Obnażeni, Mateusz Szczurek, Studio nagrań LeyPan Studio Proszowice, Proszowice 2022).
Obecnie pracuje nad 16. już autorskim tomikiem oraz kolejnymi dialogami i antologiami poetyckimi.
Zostaw komentarz