Kiedy w audycji o pochodzeniu nazwy Germanie powoływałem się na filozofa i historyka Posejdoniosa z Rodos oraz wodza, polityka, publicystę i tendencyjnego reportera Juliusza Cezara, jego komentarze mają bowiem charakter właśnie stronniczego reportażu pisanego pod tezę, a nie wspomnień dowódcy wojskowego, w kilku komentarzach spotkałem się ze stwierdzeniami, że co tu się powoływać na Cezara, skoro najlepszym znawcą Germanii w starożytnym Rzymie był przecież Korneliusz Tacyt i jego traktat Germania jest niedoścignionym wzorcem.
Na taką tezę trudno odpowiedzieć jednym słowem, gdyż Tacyt był rzeczywiście znakomitym historykiem, jego Dzieje i Roczniki są wyśmienitym rozbiorem rzymskiej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Jest jednak pewna zasadnicza różnica między Tacytem a Cezarem. Cezar spędził dziewięć lat w Galii, prowadząc działania wojenne przeciw ludom galijskim, ale także przeciw Germanom, próbującym osiedlić się w Galii. Cezar dwukrotnie wyprawiał się za Ren, dwukrotnie także przeprawiał się przez Kanał La Manche do Brytanii. O załatwianiu spraw z ludami iliryjskimi nad Adriatykiem już nawet nie pisał, bo to były drobne sprawy w porównaniu z jego dokonaniami w Galii. Przez dziewięć lat Cezar prowadził kampanie wojenne, pobierał kontrybucje, wymuszał zaopatrzenie swoich wojsk oraz udzielanie im leży zimowych po galijskich miastach i wioskach, tropił i rozbijał spiski i konspiracje Galów, manipulował politycznie plemionami i stronnictwami, przetrwał potężne powstanie Wercyngetoryksa, unicestwił plany całych potężnych plemion – Helwetów czy Germanów Ariowista. Cezar musiał być doskonale poinformowany o wszystkich sprawach galijskich, ale także germańskich i brytańskich, gdyż każda dezinformacja czy brak wiedzy mogły kosztować życie jego i jego legionów. Dziewięć lat, od marca 58 r. do grudnia 50 r., Cezar zbierał informację, wiedzę i doświadczenia wśród zaalpejskich barbarzyńców. Germanie byli spleceni tysiącem politycznych i militarnych więzi i interesów z Galami, tak że musieli być również rozpracowani przez Cezara, jego sztab i jego wywiadowców.
Tymczasem Tacyt był przede wszystkim politykiem robiącym karierę w Rzymie.
#celtowie #galowie #gallowie #germanie #rzymianie #wojnagalijska #cezar #germania #tacyt #historiastarożytna #antyk
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 https://patronite.pl/podcastinterpretacje
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 https://buycoffee.to/podcastinterpretacje
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz