Język łaciński jest dziś jedynym żywym przedstawicielem italskiej grupy języków indoeuropejskich. Regionalnymi wariantami łaciny mówi ponad 900 milionów natywnych użytkowników na wszystkich kontynentach. Warianty te mają dziś status samodzielnych języków, a największe z nich to hiszpański (kastylijski), portugalski, francuski i włoski. Liczba żywych współczesnych wariantów języka łacińskiego jest niemożliwa do jednoznacznego ustalenia, gdyż żywe, mówione języki w Zachodniej Europie tworzą jedno wielkie continuum dialektalne, gdzie jedne warianty regionalne przechodzą płynnie w drugie.
Oprócz nich w nieustannym użyciu jest też standard literacki łaciny z okresu późnej republiki i wczesnego cesarstwa, a więc lat 75 p.n.e. – 200 n.e. zakonserwowany i znormalizowany dzięki nauczaniu w szkole, standard, który od jakichś 1800 lat nie ulega zmianom, nie jest językiem żadnej regionalnej grupy etnicznej, ale był aż do XVIII wieku językiem komunikacji międzynarodowej w Europie, a do dziś pozostaje językiem cywilizacji europejskiej jako nieprzebrany rezerwuar tekstów powstających jeszcze i w naszym stuleciu w tym języku oraz słownictwa kształtującego wszelkie języki Europy, słownictwa wspólnego wszelkim językom Europy, węgierskiego nie wyłączając. Jest to tzw. łacina klasyczna, której akwizycja odbywa się wyłącznie drogą nauczania w szkole jako języka drugiego, stąd też uchodzi za język martwy, w odróżnieniu od pozostałych wariantów regionalnych przekazywanych nieustannie w naturalny sposób z matki na dziecko od epoki starożytnej aż po dziś dzień.
Wszystkie pozostałe języki starożytnej Italii, i te z grupy italskiej, i te z innych grup indoeuropejskich, i te nie-indoeuropejskie wymarły do I w. n.e. włącznie, zostały zarzucone przez swych użytkowników, którzy zastąpili je łaciną.
Druga część tryptyku rzymskiego:
1) Skąd się wzięli Rzymianie – edykt cesarza Karakalli z 212 r.
2) Skąd się wzięła łacina – Romulus i języki italskie:
3) Skąd się wzięli W(o)łosi – Rzymianie prowincjonalni i Słowianie.
#starożytność #średniowiecze #rzym #cesarstwo #imperiumromanum #karakalla #obywatelstwo #peregrini #prowincje #chrześcijaństwo #italia #indoeuropejczycy #indoeuropejskie #oskowie #umbrowie #samnici #etruskowie #latynowie #łacina #eneasz #romulus #remus #literatura #językoznawstwo #romańskie #rzymski #włoski #apenińskipółwysep
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
https://patronite.pl/podcastinterpretacje
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
https://buycoffee.to/podcastinterpretacje
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz