Idealnym laboratorium do obserwacji świata plemiennego Słowiańszczyzny są Czechy. Choć położone w samym centrum Europy mają naturalne geograficzne granice. Chodzi tu o łańcuchy górskie, nazywane w starożytności Lasem, które odcinają Czechy niemal ze wszystkich stron, powodując, że na dawnych mapach Europy, oznaczane były jako swoista górska twierdza.
Zalety położenia Kotliny Czeskiej jako twierdzy otoczonej górami, może i nieszczególnie wysokimi, ale za to rozległymi i pokrytymi nieprzebytym lasem jako pierwsi w historycznych czasach docenili Celtowie, a konkretnie Bojowie, którzy założyli w nich swoje królestwo. Na przełomie er Bojów wyparli germańscy Markomannowie, którzy osiedlili się na dawnej ziemi Bojów, nazywanej Buiajmon (Boiohaemum / Boiohaemia) – Dom Bojów. Nazwa ta wryła się w pamięć świata germańskiego i chociaż nie została w starożytności zaakceptowana przez antyczną geografię, powróciła do użycia w średniowieczu, gdy Karol Wielki rozpoczął walki z Czechami jako Bohemia.
Spory allochtonistów z autochtonistami tak ważne w przypadku ziem polskich, dla historii ziem czeskich są zupełnie nieistotne. Panuje pełna zgoda badaczy, że kraj ten do końca V w. nie miał żadnej słowiańskiej ludności. Znaleziska archeologiczne i źródła pisane są tu całkowicie zgodne. A pod koniec VI wieku Dom Bojów jest już całkowicie słowiański.
W mitycznej tradycji przodkiem Czechów był młodszy brat Lecha Czech (zapisywany po łacinie jako Bohemius, z czasem jako Cechius). Kiedy jednak przyjrzymy się źródłom, pierwszym władcą słowiańskim z Domu Bojów, który w 805 r. poległ podczas najazdu Franków (od pięciu lat aspirujących do bycia imperium Romanum) był dux Lecho.
#starożytnośc #średniowiecze #czechy #czesi #bohemia #bojowie #markomannowie #słowianie #germanie #chorwaci #dulebowie #zliczanie #plemiona #plemionasłowiańskie #plemionaczeskie #czech #przemysł #przemyślidzi #praga #ibrahimibnjakub
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
https://patronite.pl/podcastinterpretacje
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
https://buycoffee.to/podcastinterpretacje
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz