O tym, że Polacy zajęli Moskwę, i że poszła ona z dymem za ich przyczyną wiedzą wszyscy. Należymy obok Francuzów i Tatarów do elitarnego kręgu narodów, którym udało się tego dokonać, przy czym Tatarzy są tu poza konkurencją, gdyż dokonali tego czterokrotnie: w 1238 r. Batu-chan, 1382 r. Tochtamysz, 1521 – Sahib Girej kazański; 1571 – Dewlet-Girej z Krymu. Do tego jeszcze trzy razy oblegali Moskwę, ale bez powodzenia w 1408, 1439 i 1591 r.
Jednak o tym, że Polacy, a dokładniej laskie plemię Wiatyczów, mogą być założycielami grodu moskiewskiego słyszało bardzo niewielu, gdyż jest to fakt raczej przemilczany. Przemilczany przez samych Rosjan, którzy za rok założenia miasta uznają 1147, a konkretnie 4 kwietnia, kiedy to odbył się tam zjazd książęcy. Gospodarzem zjazdu był Jerzy Dołgoruki, książę rostowsko-suzdalski, przodek tej linii Rurykowiczów od której wezmą swój początek książęta moskiewscy. Gośćmi – Światosław Olegowicz z Nowogrodu Siewierskiego z synem Olegiem oraz Władimirem Światosławiczem z Muromy.
Na datę 1147 r. jako rok założenia Moskwy chętnie przystają też kręgi wrogie Moskalom, dziś koncentrujące się głównie na Ukrainie. Ileż memów można stworzyć zestawiając prastare sobory Kijowa z puszczą, która rozciągać się miała na terenie Moskwy, gdy w Kijowie wznoszono budowle w bizantyjskim stylu. Do tego ta puszcza miała szumieć nie po słowiańsku lecz po fińsku, gdyż tereny, na których wzniesiono Moskwę miały być zasiedlone przez lud zwany Meria, pokrewny Mordwinom.
Czy jednak rzeczywiście Moskwa została założona dopiero w 1147 r.? Nic w tekście latopisu nie wskazuje, by było to jakieś nowe miejsce, którego położenia nie znałby zapraszany książę: „przyjdź do mnie bracie w Moskow”. Moskwa, a właściwie to Moskow znajdował się na zachodnim pograniczu księstwa włodzimiersko-suzdalskiego, był więc idealnym miejscem na spotkanie książąt, którzy niekoniecznie musieli żywić do siebie zaufanie, choć byli sojusznikami w tym momencie. Światosław wybrał się na spotkanie z Jerzym Dołgorukim z drużyną i wysłał przodem syna, tak na wszelki wypadek. Co więcej wedle tradycji ówczesna Moskwa nazywała się Kuczkowo, ponieważ wchodziła w skład włości przyznanych bojarowi Kuczce, który właśnie w niej ulokował swoją siedzibę. A więc skoro w 1147 roku odbywał się w Moskwie ten ważny zjazd i była ona centrum włości bojara, to musiała ona istnieć już wcześniej. Od jak dawna i kto ją założył?
Odpowiedzi na to pytanie dostarczają różne źródła, zacząć trzeba jednak od Nestora, kronikarza, redagującego ok. 1113 najstarszy zachowany zabytek ruskiej historiografii „Powieść minionych lat:”.
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
https://patronite.pl/podcastinterpretacje
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
https://buycoffee.to/podcastinterpretacje
#średniowiecze #słowianie #ruś #finowie #moskwa #meria #lachowie #polacy #wiatycz #wętycze #rusowie #waregowie #szwecja #chrystianizacja #poganie #rodzimawiara
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz