Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze
(….)
Że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje
I większej chluby niźli być Polakiem.
(Jan Lechoń)
……………………………..
Popularny dziś pogląd: polityka to działalność bez moralności, w imię racji stanu można popełniać niecne czyny, byle osiągać zamierzone cele. To też oznacza, że w polityce historycznej można posługiwać się kłamstwem, oczywiście w interesie państwa. Tak wygląda polityka historyczna Rosji i Niemiec, gdzie popełnione w dziejach niegodziwości usiłuje się przypisać innym, zwłaszcza nielubianym Polakom. Czy to oznacza, że w Polsce mamy powielać i utrwalać w polskim społeczeństwie podawane tam kłamstwa i fałszywe wyobrażanie dziejów Polski, mamy przemilczać, a nawet odrzucać wielkość i bohaterstwo naszej Historii?
W cywilizacji łacińskiej polityka, tak jak każda działalność człowieka musi uwzględniać wymogi moralne. A polityka odrzucająca moralność zawsze prowadzi do zbrodni!
Polacy nie muszą jednak, tak jak Rosjanie czy Niemcy kłamać mówiąc o swojej historii. Ale tym bardziej nie powinni przyjmować tego, co o naszej historii mówią przeciwnicy Polski usiłujący własne winy zrzucać na Polaków.
Zbliżają się obchody ważnych rocznic. Wybuch Powstania Warszawskiego 1 sierpnia – odezwą się – jak zawsze – „pogromcy” Komendy Głównej AK „winnej” zniszczenia Warszawy w 1944 r. Będzie rocznica Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia i będą głośni odmawiający Józefowi Piłsudskiemu zwycięstwa w wojnie z bolszewikami 1920 r. No i rocznica wybuchu II wojny światowej, 1 września, znowu usłyszymy, że minister Beck i marszałek Śmigły tchórzliwie uciekli za granicę w 1939 r.
Na szczęście dla ludzi myślących po polsku jest jasne, że te wielkie narodowe zrywy to powód dumy z „Tej co nie zginęła”. Będą głosy rozumiejących jaki był polityczny i patriotyczny sens walki o narodowe sprawy. Nas przekonanych, że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje. Polsko!
Autor: prof. Romuald Szeremietiew
Polski polityk, publicysta, doktor habilitowany nauk wojskowych specjalista w zakresie obronności (habilitacja „O bezpieczeństwie Polski w XX wieku”), nauczyciel akademicki, m.in. profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, więzień polityczny PRL, poseł na Sejm III kadencji, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej.
Zostaw komentarz