Tytuł jest cytatem z piosenki Mariana Hemara w rewii „Orzeł czy Rzeszka” (1939).
………………………………….
Rok 2007. Wypowiedź Radosława Sikorskiego: „Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy!”
Sikorski karierę tak naprawdę zrobił dopiero dzięki PiS – w 2005 r. został senatorem tej partii i ministrem obrony narodowej. „Ładnie wyglądał, znał angielski, sprawiał dobre wrażenie, więc został ministrem” – mówił później o tamtej nominacji polityk PiS Karol Karski.
Sikorski wiarołomnie porzucił PiS i przeszedł do obozu jego przeciwników. „Rzeczpospolita” podawała, że „prominentny polityk PO” zapewniał: „Jego [Sikorskiego] przejście na naszą stronę i atak na PiS bardzo nam pomogły. Tusk mu tego nie zapomniał i jest mu za to wdzięczny.” Wypowiedź Sikorskiego: „dorżniemy watahy!” wskazywała, że tymi „watahami”, które Radek chciał dożynać byli ci, którzy go obsadzili na stanowisku szefa MON.
Sikorski został ponownie ministrem spraw zagranicznych – w rządzie „koalicji 13 grudnia”. Być może powodem tej nominacji była taka jego wypowiedź: „Polsko-amerykański sojusz to jest nic niewart. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa […]. Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy.”
Sikorski wystąpił właśnie w sejmie prezentując „13-to grudniowy” program polityki zagranicznej. W przemówieniu dowodził, że nie chce być „frajerem” i bardzo mu zależy, aby nie „konfliktować się” z Niemcami, chociaż „konfliktować się” z Rosją już można, ale najwięcej słów wypowiedział usiłując wokalnie dorzynać dawnych kolegów z PiS.
To oczywiście całkowity przypadek, że Sikorski wystąpił ustylizowany (fryzura) na mistrza „dorzynania”, który też zresztą potrafił nienawistnie przemawiać. Wprawdzie ten mistrz był Austriakiem, ale skoro go Niemcy wybrali na kanclerza … .
Autor: prof. Romuald Szeremietiew
Polski polityk, publicysta, doktor habilitowany nauk wojskowych specjalista w zakresie obronności (habilitacja „O bezpieczeństwie Polski w XX wieku”), nauczyciel akademicki, m.in. profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, więzień polityczny PRL, poseł na Sejm III kadencji, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej.
Zostaw komentarz