W krakowskim Muzeum Narodowym znów wydarzenie: wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji”. Ambitną panoramiczną ekspozycję przygotowywano aż 3 lata wspólnie z 30 gruzińskimi instytucjami kultury.
Gruzińską królową Tamar nazywano „Królem królów i królową królowych”. Żyła w latach 1160 – 1213. Jest świętą kościoła prawosławnego ale bardzo rozumnie ustalała granice kompetencji kościelnych hierarchów i własnych: „ wy słowem, ja czynem, wy kazaniem – ja prawem, wy wychowaniem – ja nauczaniem będziemy działać dla dobra powierzonych nam przez Boga dusz poddanych.”
Z narzuconym jej mężem, ruskim księciem, szybko się rozwiodła i wyszła za mąż z miłości za księcia Dawida z Osetii. Musiał jednak zaakceptować, że królem jest wyłącznie ona. Mieli dwoje dzieci. Gruzini jednak do dzisiaj podejrzewają, że ich wielki poeta Szota Rustaweli kochał królową Tamar z pewną wzajemnością.
W latach 1196-1207 napisał na jej dworze niezwykły epos z miłosnym wątkiem w tle „Witeź w tygrysiej skórze” – ponad 1600 strof szesnastozgłoskowcem.
Na pierwszym zdjęciu – Królowa Tamar prezentowana w MNK, na drugim, zrobionym w grudniu, królowa Belgii Matylda podziwia to przedstawienie.
Oczywiście widza nęci złoto z Kolchidy – krainy do której udał się bohater greckich opowieści Jazon by zdobyć złote runo. Uwagę przyciągają jednak nie tylko artefakty sprzed kilku tysięcy lat, ale i późniejsze. Narzędzia rolnicze, zabytki piśmiennictwa z różnymi alfabetami, tkaniny, ubiory, instrumenty muzyczne, broń czy kamienne stele z IV wieku, gdy Gruzja przyjęła chrześcijaństwo. Pierwszym oficjalnie chrześcijańskim państwem w świecie była od roku 317 sąsiednia Armenia. 20 lat później chrzest przyjął nawrócony przez świętą Nino władca wschodniej Gruzji Mirian III. Działo się to w roku 337, kiedy umierał Konstantyn Wielki.
I kilka zdjęć ‘na zachętę.
Autor: Liliana Sonik
Urodzona 30 sierpnia 1954 r. w Krakowie – polska filolog, wychowanka DA Beczka, po śmierci Stanisława Pyjasa założycielka Studenckiego Komitetu Solidarności, publicystka, dziennikarka, publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Polskim”, „Głosie Wielkopolskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”. Pracowała w Radio France Internationale i TVP.
Zostaw komentarz