Zwykle się mówi, że każda półkula jest odpowiedzialna za konkretne funkcjonowanie naszego organizmu. Prawa część mózgu odpowiedzialna jest za: kreatywność, wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, zdolności muzyczne i artystyczne, intuicję czy wyobraźnię przestrzenną. Natomiast lewa strona mózgu myśli logicznie, racjonalnie, a jest odpowiedzialna za mowę i pisanie, prawe pole widzenia oraz zdolność rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku. Wszystkie te cechy są bardzo ważne w naszym życiu, przydatne w codziennych czynnościach, w naszej pracy, relaksie i tworzeniu czegoś nowego. Natomiast pracownicy Wydziału Psychologii przekonują, że przypisywanie sztywnych ról półkuli, nie wspominając o części dominującej jest wielkim błędem.
Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie.
Ciekawe, gdzie ta nasza wyobraźnia jest w stanie zaprowadzić? Czy mamy ją bujną, kolorową? Stwierdza się, że osoba pozbawiona wyobraźni jest mało wrażliwa na przeżywanie treści artystycznych (malarstwa, muzyki, przyrody). Jest również mniej wrażliwa na piękno otoczenia, na artystyczne urządzenie własnego mieszkania i najbliższego sobie środowiska. Rozwój wyobraźni dzieci często jest zaniedbywany przez rodziców i pedagogów ze względu na utożsamienie wyobraźni z niepotrzebnym fantazjowaniem. Szkoła przykłada wagę do tego, by wyposażyć wychowanków w niezbędną wiedzę i umiejętności. Bagatelizuje się zdolności twórcze, np. redukując systematycznie liczbę zajęć muzycznych czy plastycznych. Musimy pamiętać, by dzieciom czytać bajki oraz dawać im szanse opowiadać historyjki wymyślone przez nie. Bawmy się z naszymi pociechami w gry planszowe, przestrzenne, dajmy kredki, farbki i rysujmy i malujmy z nimi. Rozwijajmy w nas i naszych dzieciach wyobraźnię, by świat był w kolorowych barwach. I chyba w taki właśnie sposób powstała w Poznaniu „Strefa wyobraźni”. Jest to grupa artystyczna , składająca się z dorosłych osób, która chce swoje myśli, marzenia przelać na płótno, na deski lub gips. Co te prace przedstawiają? – trudno określić, bo każdy widzi cos innego, u każdego wyobraźnia działa w inny sposób. Nawet trudno nadać danej pracy jakiś konkretny tytuł. Artysta daje wolną rękę widzowi nad wrażeniami i doznaniami czy kątem patrzenia. Te prace wyrażają nastrój autora, pogodę za oknem, a może i pragnienia…
Wyobraźnia to umiejętność widzenia czegoś poza tym, co widzą wszyscy.
Każdy artysta jest inny – indywidualista. Ale co ich łączy to to, że każdy chce być zauważony i oczywiście doceniony. To jest pasja, którą nie każdy rozumie, którą nabywa się w trakcie ćwiczeń i nie każdy ją zauważa. Wielu z nich jest skromnych, nie wierzą w siebie i w to, i w to, że komuś może ta praca przypaść do gustu. Na początku ich prace mieszczą się w walizce, później w teczce – bo gabaryty się powiększają, a zamieszkiwany pokój robi się za mały. Dalej to już galerie stają otworem, gdzie można wystawić swoje „owoce pracy”, aranżując wnętrze zgodnie z tematyką lub zdobiąc ściany kawiarni czy restauracji. Tam też jest duża publika i to jest okazja do nawiązania nowych kontaktów i nowej klienteli. Przecież każde „dzieło” ma swoją cenę. Pablo Picasso nie spodziewał by się, że jego obraz olejny pt.: „Kobiety z Algieru” zostaną sprzedane za 179,4 mln dolarów. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacona na aukcji za dzieło sztuki. Place stoją dla artystów otworem na świat stawiając np.: pomnik. Jak się można domyślać –obelisk jest stawiany na skwerach, na rynkach, gdzie obok dużo ludzi przechodzi, podziwia lub fotografuje. Ciekawe są osobowości takich artystów. W Rosji takim bohaterem jest artysta plastyk, który tworzy figury woskowe postaciom historycznym, najpopularniejszym osobowościom czy autorytetom społeczeństwa rosyjskiego. Nie szukajmy daleko – w Krynicy Zdrój – Nikifor, co wiemy o jego twórczości?. Drodzy Państwo! Samotny mężczyzna, żyjący w nędzy, samouk z wielką pasją malarską. Jest znanym autorem kilkudziesięciu tysięcy rysunków, choć uważał , że obrazek jest skończony, kiedy on sam zrobi mu ramkę. Prace były wykonywane na skrawkach papieru, okładkach zeszytów, papierze pakowym, i używał akwarelek, takich jak dzieci w podstawówce. Posiadał wiele pędzelków, ale wyłysiałych od długotrwałego używania. Także rysował kredką lub ołówkiem. Wybitne dzieła są publikowane w książkach, artykułach prasowych, na wystawach, prelekcjach, w katalogach wystawowych oraz filmach dokumentalnych. Jego prace zostały wystawione nawet w galerii Diny Vierny w Paryżu. Należał do grona malarzy-prymitywistów. W Krynicy Zdroju jest utworzone Muzeum Nikifora, które w tym roku obchodzi 20-tecie. Do końca roku w tymże muzeum zaplanowane są wystawy i spotkania z artystami i publicystami. Może i Ty jesteś zaszufladkowanym artystom, który potrzebuje światła dziennego. Powinieneś użyć swojej wyobraźni – prawej strony półkuli mózgu – i zajadaj się włoskimi orzechami – to ważne. Baw się kolorami i formami i stworzyć świetne dzieło.
Człowiek pracujący rękoma to robotnik; człowiek pracujący rękoma i umysłem to rzemieślnik, a człowiek pracujący rękoma, umysłem i sercem to artysta. (Louis Nizer)
Życzę powodzenia
Pyrka
Zostaw komentarz