Miałem okazję poznać gen. Kukułę, gdy objął dowodzenie Wojskami Obrony Terytorialnej, obecnego szefa SG WP. Cenię wysoko jego wiedzę, zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.
Przytaczam poniższe.
„Pozwólcie, że skieruję do Was proste przesłanie. To dekalog zasad napisany przez moje – i wszystkich tych, z którymi miałem przywilej służyć – doświadczenia” – powiedział do nowo promowanych oficerów generał Wiesław Kukuła.
1. Dbaj o swoich ludzi. Gdy jesteś pośród nich wstawaj pierwszy i zasypiaj ostatni. Czasami przymykaj oko na ich niedoskonałości, ale nigdy, przenigdy nie przejdź obojętnie obok dobrych rzeczy, które robią.
2. Szanuj dowódców i przełożonych. Przyjmuj za pewnik, że ich doświadczenia, szlak bojowy i droga służbowa będzie kiedyś i Twoim udziałem.
3. Bądź zmianą na lepsze. Nie czekaj aż zmiana przyjdzie z góry. Inspiruj zmiany, zmieniaj siebie i swoje najbliższe otoczenie. Ludzie uwielbiają wyzwania. Dawaj je im. Bądź cierpliwy i konsekwentny.
4. Wypełniaj sensem czas służby swoich podwładnych. Zarządzaj czasem i nigdy go nie marnuj. Nie jest nieskończony. Dobry dowódca rozumie jego wartość i potrafi dobrze wykorzystać każdą chwilę służby podwładnych. Dobry plan pomoże Ci przejść ze swoimi ludźmi każdą próbę.
5. Daj poznać się swoim ludziom. Komunikuj się z Nimi swoim przykładem. Przywództwo opieraj na autorytecie nieformalnym. Buduj szybkość zaufania i okazuj je swoim ludziom.
6. Dyscyplinuj swoje ego. To brak pokory i przekonanie o swojej nieomylności zabijają najwięcej dobrze zapowiadających się karier. Moi najlepsi dowódcy nie są pyszałkami, ale ludźmi pełnymi pokory, szacunku do podwładnych, ale i dystansu do siebie.
7. Wychowuj zwycięzców. Naszym przeznaczeniem nie jest bohaterska śmierć a zwyciężanie. Twoją misją jest poprowadzenie ludzi do zwycięstwa. Nie zwycięża ten, kto nie ryzykuje. Nie ryzykuje ten, który nie wierzy. Przypominam czego nauczył nas Tadeusz Kościuszko – „To nie kolor sukni stanowi żołnierza ani rodzaj broni, ale jego chęć ku zwyciężaniu”.
8. Stawiaj na wartości. Jeden, który wierzy zrobi więcej niż 100, którzy robią coś tylko dlatego, że się im za to płaci. Mów prosto z serca swoim ludziom, dlaczego ich służba ma sens i dlaczego jesteś z nich dumny. Karm własne ego sukcesami i zwycięstwami Twoich podwładnych.
9. Buduj wspólnotę. Sensem przywództwa jest budowanie zespołu skupionego wokół wartości oraz napędzanie go energią własnego przywództwa.
10. Nie zapominaj o swojej rodzinie – jest Twoim bezpiecznym schronieniem, azylem i wsparciem. Gdy służysz rodzina staje się częścią Twojej służby. Gdy stracisz rodzinę – zrozumiesz, że wszystko co osiągnąłeś nic nie znaczy. Pamiętaj, że Twoi ludzie też mają rodziny.
Autor: prof. Romuald Szeremietiew
Polski polityk, publicysta, doktor habilitowany nauk wojskowych specjalista w zakresie obronności (habilitacja „O bezpieczeństwie Polski w XX wieku”), nauczyciel akademicki, m.in. profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, więzień polityczny PRL, poseł na Sejm III kadencji, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej.
Te słowa mają sens ale niestety bardzo wieku przełożonych i dowódców wcale tego nie bierze pod uwagę czyli jednym słowem to fikcja