Prof. dr hab. Andrzej Muszyński – przyznaje, że do jego głównych zainteresowań naukowych należą badania meteorytów żelaznych ze szczególnym uwzględnieniem Meteorytu Morasko. Profesor jest członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.
Prof. dr hab. Andrzej Muszyński urodził się w Bolesławcu. Dzieciństwo spędził w Bierutowie, a młodość we Wrocławiu.
Na pytanie co zdecydowało o wyborze zawodu ?
Profesor odpowiada: Od dzieciństwa fascynowały mnie skały i minerały, dlatego najpierw ukończyłem Technikum Geologiczne we Wrocławiu a potem poszedłem na studia geologiczne.
A.K.:Czy wybór zawodu był trafny i jak potoczyła się kariera zawodowa?
A.M.: Wybór był trafny. Zawód jest moją pasją i po części hobby. Studia na kierunku geologia ukończyłem na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach zostałem pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Nauk Geologicznych. Kariera zawodowa przebiegła na następujących stanowiskach: asystent-stażysta, asystent, starszy asystent, adiunkt. W latach 1976-1980 odbyłem studia doktoranckie na Uniwersytecie Klimenta Ohridskiego w Sofii, gdzie uzyskałem doktorat z geologii. W roku 1994 miała miejsce moja habilitacja na Uniwersytecie Wrocławskim i awans na stanowisko profesora uczelnianego na UAM. W roku 2001 uzyskałem tytuł profesora w dziedzinie nauk przyrodniczych. W latach 2017-2020 byłem członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych przy prezydencie RP. W ciągu 50 lat pracy dydaktycznej na obu Uczelniach wypromowałem 9 doktorów oraz ponad 120 magistrów i licencjuszy. Obecnie prowadzę badania na UAM jako profesor senior.
A.K.:Czy w trakcie pracy naukowej były również jakieś dodatkowe studia względnie uzyskane dyplomy certyfikaty czy też szczególne osiągnięcia badawcze ?
A.M.: Odbyłem studia podyplomowe na Akademii Górniczo Hutniczej (1973).Praca naukowa koncentrowała się na początku w obszarze petrologii i mineralogii skał wulkanogenicznych i metawulkanogenicznych. Prace badawcze prowadziłem głównie w Sudetach i na Niżu Polskim oraz w pasmach górskich Srednogore i Rodopy /Bułgaria/. Badania porównawcze prowadziłem również na Islandii, w Masywie Centralnym, Norwegii oraz Walii. Od roku 1995 moje zainteresowania przeniosły się na problemy związane z badaniami meteorytu Morasko, które kontynuuję do dziś. Podsumowaniem wieloletnich badań jest wieloautorska monografia z roku 2012, zatytułowana „Morasko największy deszcz meteorytów żelaznych w Europie środkowej”. Opracowanie to zawiera rys historyczny poszukiwań meteorytów na przestrzeni prawie 100 lat. Najwięcej zagadnień omawianych w monografii dotyczy wyników badań samego meteorytu, jego chemizmu i klasyfikacji. Meteoryt Morasko posiada inkluzje grafitowo-troilitowe, w których występuje wiele minerałów, w tym również krzemiany i fosforany. Badania fosforanów pozwoliły odkryć dwa nowe minerały na ziemi – moraskoit i czochralskiit. Ponadto monografia posiada bardzo ciekawą szatę graficzną oraz wiele zdjęć dokumentacyjnych.
Wiele bieżących wyników badań przedstawialiśmy z magistrantami na seminariach Polskiego Towarzystwa Meteorytowego oraz na forum Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego. Znacząca część nowych osiągnięć powstała dzięki współpracy z Łukaszem Karwowskim, Andrzejem Pilskim i z Ryszardem Kryzą oraz z szerszym gronem Kolegów i Koleżanek. Kolejne granty badawcze i zezwolenia RDOŚ zaowocowały ważnymi osiągnięciami takimi jak: nowa, szczegółowa klasyfikacja meteorytu Morasko (IAB-MG), monografią w dwóch językach oraz szczególnie o czym wspomniałem, odkryciem dwóch nowych minerałów na świecie – moraskoitu i czochralskoiitu.
A.K.: A.K.: Czy Profesor ma jakieś hobby?
A.M.: Od dzieciństwa interesowałem się sportem oraz ezoteryką. Uprawiałem gimnastykę sportową i grałem amatorsko w siatkówkę. Teraz na emeryturze mam czas na spacery w lesie i grę w tenisa ziemnego. Natomiast moim naukowym hobby jest temat ekspansji ziemi i związane z nim przyrodnicze konsekwencje. To zmienia diametralnie spojrzenie na filozofię w nauce. Dlatego śledzę na bieżąco co nowego dzieje się także poza głównym nurtem w nauce.
A.K.: Czy Profesor odbył jakieś ciekawe podróże zagraniczne?
A.M.: Z podróży mam niezapomniane wrażenia z pustyń. Szczególnie utkwiło mi wspomnienie z Sahary i Omanu – spanie w namiocie na pustyni i widok rozgwieżdżonego nieba. Także fakt, że w większości powierzchnia pustyń jest kamienista, a piaszczyste wydmy zajmują jedynie ok. 15-20% całego obszaru. Ważna dla mnie była też 3-miesięczna wyprawa jachtem na Islandię w roku 1981. Zapoznałem się tam z czynnymi wulkanami i współcześnie działającą tektoniką. Odbyłem kilka podróży do Kazachstanu w ramach współpracy między uczelniami. W Ałmaty prowadziłem wykłady dla studentów geologii Uniwersytetu im. Satpaeyva. Mam tam też czterech wypromowanych doktorów i kilku magistrów geologii.
A.K.: Czy przynależność do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego sprawia dla Profesora satysfakcję?
A.M.: Mam dużą satysfakcję z przynależności do Towarzystwa. Wyrazem tego niech będzie fakt, że w roku 2008 Zarząd PTMet złożył mi pisemne podziękowania za pracę na rzecz Towarzystwa oraz wkład w rozwój polskiej meteorytyki.
Na pytanie o życie rodzinne, profesor odpowiada:
Ożeniłem się we Wrocławiu w roku 1983 z Jadwigą Jóźwin. Mamy trójkę dzieci – Jakub (1986), Marek (1987), Krzysztof (1992). Ponadto w rodzinie jest dwóch wnuków – Stanisław (3 lata), Tymek (1 rok).
A.K.: Jakie są plany na przyszłość?
A.M.: Prowadzę dalej badania meteorytu Morasko we współpracy z profesorami Evgeny i Irina Gałuskinowie z Uniwersytetu Śląskiego. Chcę brać aktywny udział w kolejnych seminariach PTMet.
Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować za ten wywiad Prof. dr hab. Andrzejowi Muszyńskiemu i życzyć mu dalszych odkrywczych sukcesów, aktywności społecznej oraz samych pogodnych dni w życiu rodzinnym i osobistym a przede wszystkim spełnienia swoich dalszych planów oraz marzeń naukowych.
Więcej informacji na temat publikacji Prof. Muszyńskiego można znaleźć: https://geohazards.amu.edu.pl/zespol/andrzej-muszynski/
Poniżej powiązane artykuły i wywiady z członkami Polskiego Towarzystwa Meteorytowego:
http://pressmania.pl/andrzej-pilski-astronom-z-pasja-chodzenia-i-biegania-boso/
http://pressmania.pl/prof-szymon-kozlowski-naukowiec-sukcesu/
http://pressmania.pl/marek-i-beata-wozniak-vel-jan-woreczko-i-wadi/
http://pressmania.pl/dr-agata-krzesinska-kobieta-naukowiec-z-kosmiczna-wiedza/
http://pressmania.pl/profesor-lukasz-karwowski-1945-2022-niedokonczony-wywiad/
http://pressmania.pl/dr-roksana-mackowska-zalozycielka-firmy-edukacyjnej-geouniwersytet/
http://pressmania.pl/prof-andrzej-manecki-jeden-z-najwybitniejszych-mineralogow-w-polsce/
http://pressmania.pl/tomasz-kubalczak-jego-zyciowa-przygoda-z-meteorytami/
https://pressmania.pl/jaroslaw-morys-milosnik-muzyki-turystyki-i-poszukiwacz-meteorytow/
https://pressmania.pl/pawel-zareba-grafik-meteoryciarz-webmaster-bolidziarz/
https://pressmania.pl/jerzy-strzeja-kolekcjoner-meteorytow-skamielin-i-zapalony-milosnik-astronomii/
https://pressmania.pl/janusz-kosmowski-astronom-amator-poszukiwacz-i-kolekcjoner-meteorytow/
https://pressmania.pl/aleksander-blasiak-mlody-kolekcjoner-i-poszukiwacz/
https://pressmania.pl/michal-kosmulski-meteoryciarz-programista-i-milosnik-origami/
Zostaw komentarz