Po trzech tygodniach przerwy, kiedy to przebywałem jako visiting profesor na Uniwersytecie w kraju, którego sieć internetowa nie jest do końca kompatybilna z siecią internetową krajów Zachodu, podcast INTERPRETACJE wznawia swą działalność.
Czy Słowianie mieli świadomość tego, że są Słowianami? Czy w swych relacjach zewnętrznych, ale także wewnętrznych posługiwali się słowiańską tożsamością. Tożsamością, która powodowała, że uważali się za innych od nie-Słowian, i co ważniejsze, czy mieli poczucie wspólnoty w obrębie słowiańskości. Oczywiście chodzi o początki udokumentowanych źródłowo dziejów Słowian czyli stulecia VI i VII. A z tego okresu nie mamy żadnych źródeł, które traktowałyby o samoświadomości Słowian. Te pojawią się właściwie dopiero w połowie IX wieku, kiedy to bracia Sołuńscy Cyryl i Metody, pół-Słowianie, pół-greckojęzyczni Rzymianie, zapoczątkują piśmiennictwo w języku słowiańskim, na życzenie słowiańskich władców znad Dunaju. Wystosowana przez tychże władców prośba do cesarza rzymskiego w Konstantynopolu, wyraźnie wskazuje, że przynajmniej w obrębie poddanej chrystianizacji części Słowiańszczyzny, chrystianizacji w języku łacińskim dokonywanej przez duchownych języka germańskiego – Bawarów i Franków, istniało poczucie słowiańskiej tożsamości w połowie IX wieku.
#słowianie #tożsamość #autoidentyfikacja #autonim #egzonim #onomastyka #etnogeneza #etnos
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 https://patronite.pl/podcastinterpretacje
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 https://buycoffee.to/podcastinterpretacje
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz