Zobacz, jaką pozycję na rynku gier komputerowych zajmują dziś polskie studia deweloperskie, dzięki takim hitowym tytułom jak seria Wiedźmin czy Frostpunk.
Znaczenie polskich producentów gier w globalnym przemyśle gamingowym
Patrząc na ostatnie lata, można by rzec, że Polska grami stoi. Widać to pod wieloma względami. Na przykład rynek gier hazardowych online w Polsce jest niezwykle rozwinięty w porównaniu do innych państw, bo w naszym kraju swoje usługi oferują liczne serwisy, takie jak między innymi ggbet pl, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek hazardowych na świecie, udostępniająca kasyno online i zakłady sportowe. Niemniej istotny rozwój widać w polskim gamedevie, bo w ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się prawdziwym światowym centrum rozwoju gier wideo, charakteryzując się dużą dynamiką i innowacyjnością.
Za sprawą ogromnej wiedzy technicznej, świetnego wykształcenia, artystycznej wizji i głębokich korzeni kulturowych w zakresie gier, polskie studia deweloperskie dość wyraźnie zaznaczyły swoją obecność na globalnym rynku gier. Od wielkich hitowych produkcji po kreatywne projekty niezależne – wpływ Polski jest widoczny i odczuwalny w całym przemyśle gier na świecie. Nasuwa się więc pytanie: jak to się stało, że tak mały kraj to tylu przejściach stał się potęgą w jednej z najbardziej konkurencyjnych branż na świecie?
Bogata historia kultury gier komputerowych w Polsce
Osoby, które nie interesują się polskim gamedevem, mogą uważać, że Polska stała się istotnym graczem na rynku gier z dnia na dzień. Nic bardziej mylnego. Rozwój naszego kraju w zakresie produkcji gier jest owocem wieloletniego rozwoju kulturowego i technologicznego.
Jeśli mielibyśmy wskazać kluczowe fundamenty dla obecnego stanu rzeczy w zakresie tworzenia gier, to bez wątpienia byłyby to lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Wtedy to właśnie Polska przechodziła transformację z kraju komunistycznego w kraj z gospodarką rynkową. Za czasów komunizmu wszystko było mocno ograniczone, a transformacja w wolny kraj drastycznie zwiększyła dostępność do zachodnich mediów i różnych nowych technologii. To właśnie w tamtym okresie po całej Polsce zaczęła rozprzestrzeniać się zajawka na gry komputerowe i konsolowe. Jako że w ówczesnych czasach nie było jeszcze dużych firm growych dominujących globalny rynek, polscy gracze i programiści zaczęli tworzyć swoje własne gry w myśl koncepcji „zrób to sam”, dzieląc się wiedzą i postępami.
Ta niesamowita kreatywność, zaradność i chęć rozwoju sprawiła, że na początku XXI wieku branża gier w Polsce zaczęła rozkwitać, wspierana rozwojem technologicznym w kraju. Zwiększyła się dostępność lepszych narzędzi do tworzenia gier, a na uniwersytetach tworzono kierunki skoncentrowane na gamedevie. Ponadto rozwinął się outsourcing IT, a Polacy zaczęli być bardziej przedsiębiorczy, co położyło finalne podwaliny pod rozwój Polski w kierunku światowego centrum tworzenia gier.
Game changer: CD Projekt Red i „Wiedźmin”
CD Projekt Red to tak naprawdę pierwszy polski deweloper, który odniósł światowy sukces na rynku gier, wyznaczając ścieżkę kolejnym twórcom. Wszystko za sprawą hitowej serii gier „Wiedźmin”, bazującej na twórczości fantasy Andrzeja Sapkowskiego.
O CD Projekt Red zrobiło się głośne po raz pierwszy w 2007 roku, kiedy pojawiła się pierwsza gra z tej serii, wprowadzająca publiką w fascynujący świat Geralta z Rivii. Kolejna część, „Wiedźmin 2: Zabójcy królów”, również odniosło ogromny sukces. Jednak dopiero trzecia odsłona, „Wiedźmin 3: Dziki Gon” wraz z dodatkami „Serce z Kamienia” i „Krew i Wino”, odcisnęła piętno na całym rynku growym i ugruntowała pozycję Polski jako poważnego gracza w całym sektorze gier. Rozległy otwarty świat, genialna fabuła i fenomenalna grafika sprawiły, że gra otrzymała ponad 250 nagród „Game of The Year” i do dziś sprzedaje się w niesamowitych ilościach, stając się punktem odniesienia dla gier RPG.
Po sukcesie trzeciego „Wiedźmina”, CD Projekt Red kontynuowało dobrą passę i wydało w 2020 roku kolejny hit – „Cyberpunk 2077”. Co prawda na start gra miała duże problemy, to jednak finalnie studio skutecznie ją „załatało” i tytuł ten również zgarnął wiele nagród i okazał się fenomenem kulturowym.
Scena gier indie
Blockbustery od CD Projekt Red wcale nie zniechęciły innych twórców do tworzenia gier. Wręcz przeciwnie – napędziły polski rynek growy. Przez to scena gier niezależnych w Polsce jest dziś naprawdę dobrze rozwinięta i również jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o wysoką reputacją naszego kraju na globalnym rynku gamingowym.
Polscy twórcy niezależni są dziś niezwykle doceniani na światowym rynku za swoją kreatywność i tworzenie innowacyjnych, emocjonalnie wciągających gier, które zapewniają unikalne wrażenia. Do topowych polskich gier indie, które są znane na całym świecie, należą:
- This War of Mine (2014) – 11 bit studios;
- Frostpunk (2018) – 11 bit studios;
- Superhot (2016) – SUPERHOT Team;
- Darkwood (2017) – Acid Wizard Studio;
- Zaginięcie Ethana Cartera (2014) – The Astronauts.
Polskie gry niezależne często odchodzą od standardów i typowych gier wideo, oferując zupełnie nowe podejście. Sukces polskich gier indie podkreśla pozycję i siłę polskiej branży growej w zakresie tworzenia innowacyjnych gier, które są oparte na głębokiej, emocjonalnej narracji, co idealnie przemawia do graczy na całym świecie. Jednocześnie gry te pokazują, że kreatywne, czasami bardzo proste, niskobudżetowe tytuły mogą osiągać światowy rozgłos i z powodzeniem rozwijać się obok takich przebojów jak seria „Wiedźmin”.
Zostaw komentarz