Przypadki manipulacji i wykorzystywania Polaków mieszkających oraz pracujących za granicą wciąż stawiają przed nimi trudne wyzwania. Oto dwie różne historie Polaków za granicą. Pierwsza dotyczy nadużycia, którego ofiarą padł Pan Adam*, oszukany przez agencję pośrednictwa, a druga to historia dziewczyny, Julii*, która stała się ofiarą manipulacji rzekomych pracodawców. Te przypadki pokazują, że nadal za granicą istnieją stereotypy i wyzwanie niesprawiedliwego traktowania Polaków.
Pan Adam, pracownik sezonowy, pragnął podjąć pracę w branży budowlanej w Niemczech. Zaufał agencji pośrednictwa pracy, która obiecywała mu dobre warunki i uczciwe wynagrodzenie. Niestety, agencja traktowała swoich pracowników jak niewolników. Pan Adam został zakwaterowany w hotelu pracowniczym. Gdy postanowił go opuścić po pracy, aby obejrzeć okolicę, uznano to za naruszenie i zwolniono go. Pan Adam procesował się z agencją pośrednictwa, ale zapadł niekorzystny dla niego wyrok. Fundacja pomaga mu odzyskać godność i wywalczyć sprawiedliwy wyrok. Nie możemy dopuścić do tego, by Polak za granicą był traktowany tak, jak niewolnik na plantacji bawełny, pozbawiony prawa do samostanowienia o sobie w czasie wolnym od pracy.
Drugą dramatyczną historią jest przypadek młodej dziewczyny, Julii, której marzenie o lepszej przyszłości zostało zamienione w koszmar. Została zmanipulowana przez rzekomych pracodawców, którzy okazali się przestępcami z zakazem wjazdu do kraju, w którym mieli jej zapewnić pracę. Dziewczyna znalazła się w ich towarzystwie w czasie przejazdu na rzekome miejsce pracy i została zatrzymana w momencie, gdy przestępcy zostali schwytani. Jej aresztowanie było przypadkowe, można powiedzieć, że znalazła się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie. Mimo że nie miała nic wspólnego z czynami i zarzutami stawianymi mężczyznom, trafiła do tego samego aresztu. Lokalna prokuratura nie zareagowała natychmiast, aby zapewnić tłumacza, a adwokat z urzędu, który został jej przypisany, nie tylko przez dwa tygodnie nie podjął się sprawy, ale nawet nie odbierał telefonu, gdy dowiedział się, że ma polską klientkę. Wolontariuszka fundacji, mimo upoważnienia od rodziny, bardzo długo walczyła o możliwość skontaktowania się z dziewczyną. Ostatecznie udało się i Julii zapewniono wsparcie prawnicze, tłumacza i adwokata. Dzięki tym działaniom Julia jest świadomym uczestnikiem postępowania, które się przeciwko niej toczy i może się bronić. Niestety, nie wypuszczono jej z aresztu, w obawie przed tym, że „ucieknie do Polski”, mimo, że sytuacja dotyczy kraju członkowskiego UE, zatem powrót do Polski nie stanowi żadnej ucieczki. Aż chciałoby się spytać, czy tak samo potraktowano by obywatelkę Włoch, Niemiec, czy Francji..?
Oba przypadki są związane z zakorzenionymi stereotypami, które przyczyniają się do niesprawiedliwego traktowania Polaków za granicą. Wielu ludzi nadal kultywuje przekonanie, że Polacy są z natury nieuczciwi lub skłonni do przestępczości. To mylne przekonanie wpływa negatywnie na życie i doświadczenia Polaków za granicą, tworząc atmosferę nieufności i dyskryminacji.
Fundacja WADERA, w swojej misji walki o prawa Polaków za granicą, dąży do zmiany tych negatywnych stereotypów.
„Te dramatyczne historie stanowią tylko wierzchołek góry lodowej. Wielu Polaków doświadcza manipulacji i niesprawiedliwości za granicą. Musimy wspólnie przeciwstawić się tym stereotypom i działać na rzecz ochrony i wsparcia dla naszych rodaków za granicą” – powiedział Janusz Markiewicz – Fundator Fundacji WADERA.
W odpowiedzi na narastające problemy i niesprawiedliwość, z jakimi Polacy za granicą się borykają, Fundacja WADERA planuje zainicjować utworzenie Rady Polonijnej przy Sejmie RP. Celem Rady będzie reprezentowanie interesów Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz działanie na rzecz ich ochrony i wsparcia. Będzie pełnić funkcję lobbystyczną, współpracując zarówno z parlamentarzystami, jak i innymi organizacjami zajmującymi się prawami migrantów i diaspory. Utworzenie Rady Polonijnej przy Sejmie RP będzie ważnym krokiem w umacnianiu więzi z Polakami mieszkającymi za granicą, dając im silny głos i możliwość bezpośredniego oddziaływania na decyzje polityczne w Polsce. Rada będzie także pełnić rolę platformy wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Polonią a rządem, co przyczyni się do lepszego zrozumienia i uwzględniania ich potrzeb i aspiracji.
Fundacja WADERA zachęca wszystkich, którzy doświadczyli niesprawiedliwości i manipulacji za granicą, do zgłaszania swoich przypadków. Organizacja ma nadzieję, że poprzez swoje działania uda się zwrócić uwagę na te problemy i wprowadzić zmiany, które ochronią Polaków i zagwarantują im godne warunki życia i pracy.
e-mail kontaktowy: fundacja@wadera.org
lub WhatsApp: 790 666 626
*Adnotacja: W powyższym tekście zmieniono niektóre dane osobowe i szczegóły, aby zapewnić anonimowość opisywanych osób. Oryginalne przypadki manipulacji i niesprawiedliwości doświadczane przez Polaków za granicą zostały zachowane, jednak konkretne szczegóły zostały zmodyfikowane. Wprowadzone zmiany mają na celu ochronę prywatności i poufności danych. Przekaz ogólny oraz przesłanie dotyczące walki Fundacji WADERA o ochronę i wsparcie dla Polaków mieszkających za granicą pozostały niezmienione.
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Zostaw komentarz