5 lutego ukazał się w „Nature” artykuł zatytułowany „The genetic origin of the Indo-Europeans”. Jego autorzy umieszczają kolebkę najdawniejszego stadium rodziny indoeuropejskiej, które nazwać można by indo-hetyckim czy indo-anatolijskim, jeszcze sprzed odłączenia się grupy języków anatolijskich, pomiędzy Kaukazem a Dolną Wołgą, co sprawia, że wykluczyć raczej należy jakikolwiek związek genetyczny języków indoeuropejskich z językami semickimi, czy szerzej afro-azjatyckimi używanymi znacznie dalej na północ na terenach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, co mogłaby sugerować dawna teoria anatolijska doszukująca się kolebki Indoeuropejczyków w Żyznym Półksiężycu. Natomiast idealnie ta lokalizacja kaukasko-dolnowołżańska pasuje do wysuwanej przez niektórych badaczy tezy, że język indoeuropejski pochodzi ze zmieszania jakiegoś języka kaukaskiego z jakimś językiem uralskim, czyli z rodziny nazywanej niegdyś ugrofińską. W dzisiejszej audycji przedstawiam zatem języki kaukaskie, a dokładniej jedną z ich rodzin kartwelską, z jednym dominującym językiem gruzińskim.
035
Języki anatolijskie – indo-hetycka rodzina języków
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 https://patronite.pl/podcastinterpretacje
https://suppi.pl/interpretacje
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 https://buycoffee.to/podcastinterpretacje
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz