Użycie przez Rosję broni masowego rażenia leży w interesie państw takich jak Chiny czy Izrael. Precedens otworzy im drogę do użycia własnych taktycznych głowic nuklearnych w „operacjach specjalnych”, a całe odium i tak spadnie na tego, kto wyłamał się z zakazu pierwszy, czyli na Putina. Niestety możemy oczekiwać dyskretnego podżegania Kremla do takiego kroku, co otworzy nowy globalny strach o to, kto następny się odważy. Miejsce starej zimnej wojny zajmą punktowe incydenty atomowe, przed którymi w zasadzie bezpieczne pozostaną jedynie dysponujące zdolnością odwetową mocarstwa nuklearne – za wyjątkiem Indii i Pakistanu, które nie obawiając się większego potępienia na forum (w zasadzie już martwego jak przedwojenna Liga Narodów) ONZ mogą pójść na wymianę ciosów. Z kolei Korea Północna, a raczej jej lider Kim wiedziony „społecznym dowodem słuszności” może podjąć decyzję o zrzuceniu bomby na Seul lub Tokio.
Czynnikiem rozstrzygającym nie będzie wtedy strategia wojenna, ale kryminologia. Jeśli ktoś popełnia charakterystyczne i zuchwałe przestępstwo, to zazwyczaj znajduje naśladowców – zainspirowanych i ośmielonych. Dlatego w Polsce na początku XXI wieku obserwowaliśmy falę zabójstw policjantów (pękła bariera psychologiczna po pierwszej takie zbrodni, granica przestała istnieć). Z kolei w suicydologii jest coś takiego jak efekt Wertera (od „Cierpień młodego Wertera” autorstwa Johanna Wolfganga von Goethego) – jeśli ktoś znany popełni samobójstwo, a media nagłośnią taki przypadek, to przez społeczeństwo przechodzi fala samobójstw przekraczająca średnią dla danej grupy społecznej i nie wyrównuje się mniejszą liczbą zgonów w następnych okresach. Oznacza to, że wskutek inspiracji i ośmielenia cudzym czynem, ludzie chętnie podążają jego śladem, choć wcześniej nie odważyliby się na dany krok.
Dlatego I WŚ rozpoczęła się efektem lawiny od mało istotnego zabójstwa w Sarajewie, po którym kolejne państwa niezwiązane ze sprawą wzajemnie wypowiadały sobie wojnę. Oczywiście wtedy ważnym czynnikiem były także uwarunkowania polityczne (Trójprzymierze, Trójporozumienie, sytuacja gospodarcza, dochodzące do głosu ruchy radykalne, terroryzm itp.), niemniej jednak uważam, że czynnik psychologiczny – indywidualne nastawienie głów państw – odegrał kluczową rolę i dlatego nie rozwiązano konfliktu na drodze pokojowej. Nikt nie dbał o konsekwencje, każdy kierował się pychą i przekonaniem, że „ja też mogę!”.
Autor: Kazimierz Turaliński – polski dziennikarz śledczy, politolog, ekonomista, specjalista ds. windykacji i bezpieczeństwa gospodarczego. Autor książek o przestępczości zorganizowanej i służbach specjalnych. W 2016 roku pełnił funkcję eksperta Biura Analiz Sejmowych skierowanego do obsługi Sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold. Odpowiadał m.in. za analizę kryminalną tej sprawy.
Specjalizuję się w materii bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego oraz w sprawach karnych – kryminalnych, gospodarczych i skarbowych. Swoją drogę z wykonywanym zawodem rozpocząłem studiując prawo, nauki polityczne oraz ekonomię w specjalizacji podatkowej. Przeszedłem szkolenia prowadzone przez specjalistów służb cywilnych i wojskowych: polskich, amerykańskich, izraelskich i rosyjskich. Posiadam należne „z urzędu” uprawnienia do licencji II stopnia ochrony osób i mienia. W międzyczasie pracuję nad rozprawą doktorską z zakresu prawa konstytucyjnego i karnego.
Z komercyjnym sektorem bezpieczeństwa gospodarczego jestem związany od 2000 roku. Od tego czasu zrealizowałem ponad 900 zleceń, w tym rozwiązywałem problemy osób z listy najbogatszych Polaków, spółek giełdowych oraz działaczy politycznych, a także nagłaśniałem sprawy bulwersujących zbrodni i afer gospodarczych. Nie zliczę, ile razy konfrontowałem się z zawodowymi oszustami, brutalnymi kryminalistami, czy działającymi na ich rzecz prawnikami oraz skorumpowanymi funkcjonariuszami. Organizowałem obsługę prawno-detektywistyczną oraz ochronę fizyczną w państwach takich jak Rosja, Ukraina, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Pełniąc funkcje dyrektorskie zbudowałem w minionej dekadzie dwa duże piony realizacyjne w sieciach polskich kancelarii prawno-finansowych, a jako ekspert ds. karno-gospodarczych pełniłem funkcję partnera kancelarii JanSzed. Świadczyłem również usługi doradcze w sprawach przestępczości gospodarczej na rzecz komisji sejmowej w ramach działalności Biura Analiz Sejmowych. Następnie, wraz z moim zespołem zrzeszającym profesjonalistów z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz detektywistyki, w większości składającym się z byłych oficerów służb państwowych, świadczyłem usługi na rzecz indywidualnych klientów, podmiotów gospodarczych, agencji detektywistycznych i kancelarii prawnych.
Jestem autorem ponad stu reportaży publikowanych w prasie polskiej, brytyjskiej i niemieckiej, autorskich programów szkoleniowych, szeregu publikacji książkowych z zakresu przestępczości zorganizowanej oraz aspektów prawno-ekonomicznych międzynarodowej przestępczości gospodarczej i bezpieczeństwa, a także podręczników branżowych. Część z nich zyskała uznanie uczelni wyższych i trafiła na listy literatury podstawowej studiów z zakresu detektywistyki, wywiadu gospodarczego oraz typologii przestępcówm.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, czy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Miałem też zaszczyt poprowadzić prelekcje podczas polskich sympozjów globalnej organizacji Strategic and Competitive Intelligence Professionals – SCIP zrzeszającej międzynarodowych ekspertów ds. wywiadu konkurencyjnego. Od 2014 roku prowadzę wykłady na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku studiów Strategiczny wywiad biznesowy. Wprowadzam studentów w tematykę „przestępstw gospodarczych” oraz „granic prawnych wywiadu biznesowego„, czyli prawa karnego i cywilnego. Od 2016 roku wykładam na tej samej uczelni zagadnienia „kontrwywiadu biznesowego” na kierunku Bezpieczeństwo biznesu, obejmujące metodykę ukrywania tajemnic przedsiębiorstwa i przeciwdziałania szpiegostwu przemysłowemu. We wcześniejszych latach miałem przyjemność również poprowadzić wykłady otwarte m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej oraz w Szkole Głównej Handlowej. Zapraszam także na zamknięte szkolenia z zakresu bezpieczeństwa biznesu, organizowane przez ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o..
Aktualnie ograniczam świadczenie opisanych wyżej usług i koncentruję się na aktywności publicystycznej i dydaktycznej.
Zostaw komentarz