W umowie tworzącej kordonową koalicję można przeczytać: „Jednym z priorytetów Koalicji będzie odpolitycznienie Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze. W największych polskich firmach muszą pracować najlepsi specjaliści i managerowie, a nie osoby wybierane z klucza partyjnego lub rodzinnego. Strony Koalicji będą wspólnie działać na rzecz wdrażania najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa”.

To już się dzieje! Poligonem okazała się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, której Radę Nadzorczą zasiliła właśnie pani Magdalena Roguska. Wygrała oparty na czytelnych zasadach konkurs, o którego zwyciężczyni zadecydowała komisja złożona ze słynących z niezależności specjalistów od wdrażania najwyższych standardów ładu korporacyjnego. Dlatego nieprawdziwe są informacje jakoby powodem tej nominacji był fakt, że p. Roguska od niedawna jest też szefową gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego. Po prostu okazało się, że na tym stanowisku nie ma aż tak wielu obowiązków, aby nie mogła ona wykorzystać swojego doświadczenia w zakresie druku i upłynniania papierów wartościowych na potrzeby posprzątania w PWPW po pisowskich nominatach.

Kto nie wierzy, że Rzeczpospolita DoJarska będzie się w Nowym Roku umacniać, niechaj czeka na kolejne dokonania na polu „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa”.

Autor: prof. Antoni Dudek
Polski politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.