Uroczystości upamiętniające 156. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego odbyły się w niedzielę w Katedrze na Wawelu oraz pod kopcem marszałka na krakowskim Sowińcu. – „Gromadzimy się, aby oddać mu hołd i podziękować za jego życie pełne miłości do Polski” – mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w Katedrze Wawelskiej w intencji marszałka z okazji 156. rocznicy jego urodzin (5 grudnia 1867 r.) oraz 82. rocznicy śmierci marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (2 grudnia 1941 r.). Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, żołnierze 11. Brygady Wojska Obrony Terytorialnej, członkowie organizacji strzeleckich, przedstawiciele środowisk piłsudczykowskich, władz miasta oraz Instytutu Pamięci Narodowej, a także młodzież szkolna.
Po liturgii uczestnicy obchodów przeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie złożono kwiaty przy sarkofagach, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.
Kraków, 3 grudnia 2023 roku.
[dokumentacja: zdj. i wideo – Józef Wieczorek]







Zostaw komentarz