Niegdyś językami celtyckimi mówiono od Lizbony po Ankarę, od Bolonii po Wrocław i Kraków. Dziś usłyszeć je można tylko na atlantyckich obrzeżach Europy w Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii, podejmuje się próby rewitalizacji wygasłych języków w Kornwalii i na Wyspie Man.

Zanik języków celtyckich i galijskiej tożsamości etnicznej to wynik procesów kulturowych i demograficznych epoki rzymskiej i wczesnośredniowiecznej. Świat celtycki dzielił się na część większą: kontynentalną i mniejszą: wyspiarską. Tej pierwszej dziś już nie ma. Ludność celtycka uległa romanizacji, germanizacji, po części także slawizacji. Potomkowie kontynentalnych Celtów mówią dziś językami ludów, z którymi przez wieki toczyli wojny. Przez wieki zwycięskie, w końcu jednak przegrane. Rzymski imperializm, germański ekspansjonizm i słowiańska demografia nie pozostawiły Celtom żadnej przestrzeni życiowej na kontynencie.

#starożytność #celtowie #galowie #galatowie #celtiberowie #językiceltyckie #etruskowie #ogam

Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com  oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski