Bitwa pod Piramidami, która miała miejsce 21 lipca 1798 r. i zakończyła się zwycięstwem wojsk republiki francuskiej nad mamelukami w służbie tureckiej, otwierając Napoleonowi Bonaparte drogę do Kairu, przeszła do historii także z powodu dwóch słynnych powiedzeń. Gdy na początku kawaleria mamelucka przypuściła atak na szeregi francuskie, te uformowały się w czworoboki, a wtedy generał Louis Marie Maximilien de Caffarelli du Falga wydał rozkaz „Uczeni i osły do środka!”. Był to rozkaz racjonalny obie grupy były pozbawione zdolności bojowej, a zarazem zbyt cenne dla planów ekspedycji, by je narażać na niebezpieczeństwo.
Drugie powiedzenie nie miało w sobie nic z przypadkowej czy zamierzonej uszczypliwości -„Żołnierze! Pamiętajcie, że czterdzieści wieków patrzy na was z wysokości tych pomników”. Dziś skrupulanci zarzucają Napoleonowi, że nie doszacował wieku piramid, największa wzniesiona dla faraona Chufu, zwanego Cheopsem datowana jest na 2600 r. p.n.e., Chafre czyli Chefrena na 2532 r., a najmniejsza Mykerinosa na 2510 r. Czyli w momencie bitwy pod piramidami liczyły sobie od 4398 do 4308 lat, dziś odpowiednio są starsze o 226 lat, jakie upłynęły od wyprawy Napoleona.
Po bitwie pod Piramidami Napoleon wkroczył do Kairu, a z nim 167 uczonych, naukowców i nade wszystko rysowników, gdyż jest to jeszcze epoka przed wynalezieniem aparatu fotograficznego. Rozpoczęło się systematyczne poznawanie Egiptu, w tym jego starożytnych zabytków. Już 22 sierpnia 1798, miesiąc po bitwie Napoleon otworzył Institut d’Égypte w Kairze, placówkę badawczą. W ten sposób powstała egiptologia. Rok wcześniej w 1797 r. Georg Friedrich Grotefend rozpoczął pracę nauczyciela w gimnazjum w Getyndze. W 1802 r. założył się z przyjaciółmi, że odczyta pismo klinowe, znane z odpisów sporządzonych przez ekspedycję Niebuhra w Persepolis jeszcze w 1711 r. I odczytał. Prawie bezbłędnie. W ten sposób powstała asyriologia.
Rozpoczęła się swoista rywalizacja między uczonymi obu dyscyplin, która cywilizacja jest dawniejsza, która ma większy wpływ na potomnych.
#starożytność #egipt #hieroglifyegipskie #Sumer #Akad #sumeryjskijęzyk #pismoklinowe #glinianetabliczki #najstarszy #najdawniejszy #faraon
Autor: prof. Gościwit Malinowski
Profesor w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego; więcej na blogu:
http://hellenopolonica.blogspot.com oraz na stronie:
https://wroc.academia.edu/GosciwitMalinowski
Zostaw komentarz