W lipcu 1995 r. w Srebrenicy oddziały serbskie zaatakowały tereny, na których przebywali cywilni Bośniacy znajdujący się pod ochroną sił ONZ. Ochronę wykonywał batalion wojsk holenderskich.

Holendrzy zostali ostrzelani przez Serbów i kilkudziesięciu żołnierzy holenderskich trafiło do serbskiej niewoli. Serbowie zagrozili likwidacją wziętych do niewoli żołnierzy holenderskich. Holendrzy zachowali się haniebnie, nie podjęli żadnych działań obronnych. Serbowie bez przeszkód wkroczyli do obozów z ludnością bośniacką, pod pozorem ewakuacji w egzekucjach zamordowali ponad 8 tysięcy Bośniaków, mężczyzn i chłopców.

W październiku 2023 r. w holenderskim mieście Alkmaar mecz rozgrywał polski zespół klubu Legia. Po meczu przedstawiciele Legii, w tym piłkarze, mieli utrudniony dostęp do autokaru, wywiązały się utarczki słowne i przepychanki. Naruszono nietykalność cielesną kilku członków polskiej ekipy. Policja zastosowała przemoc przeciwko polskiej ekipie, prezes stołecznego klubu Dariusz Mioduski był mocno szarpany przez jednego z funkcjonariuszy. Policja holenderska aresztowała dwu piłkarzy Legii. Jednym z nich jest zawodnik Radovan Pankov, Serb. Czyżby Holendrzy tym sposobem wzięli odwet za Srebrenicę? Tylko dlaczego na „Legii” – mecz przecież wygrali.

Autor: prof. Romuald Szeremietiew
Polski polityk, publicysta, doktor habilitowany nauk wojskowych, nauczyciel akademicki, m.in. profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, poseł na Sejm III kadencji, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej.