Już coraz bliżej oczekiwanych świąt. Dziś V Niedziela Wielkiego Postu.
I coraz bliżej nowego numeru naszego historycznego kwartalnika.
Choć też wspomnę, że jeszcze 20 marca odbędzie się spotkanie promocyjne aktualnego numeru – w Domu Jakuba, przy ul. Lwowskiej w Nowym Sączu, na które oczywiście również zapraszam.
W ramach natomiast moich cotygodniowych malutkich zapowiedzi tekstu mojego autorstwa, mającego ukazać się w kolejnym numerze kwartalnika „Sądeczanin-Historia”, chciałbym dziś zwrócić uwagę na jeden z trzech zachowanych obrazów, powstałych w około połowy XV w., pochodzących z Korzennej.
Kościół, w którym dzieła te pierwotnie się znajdowały, już nie istnieje. Spłonął w połowie XX w. Szczęśliwie wiele wybitnych dzieł sztuki, stanowiących jego wyposażenie, zostało zawczasu przeniesionych do muzeów. Dziś gotyckie obrazy z korzeńskiego kościoła zobaczyć możemy w Muzeum Narodowym w Krakowie – w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przy ul. Kanoniczej.
Dzieło, od którego chciałbym zacząć to „Matka Boska Bolesna”.
Jest to kolejny obraz zaliczający się do owej (kontrowersyjnej?) tzw. „szkoły sądeckiej”.
Naturalnie (jakżeby inaczej) – anonimowy.
Jego twórcę historycy sztuki określają mianem „Mistrza z Korzennej”
Jak ustalili Feliks Kopera i Józef Kwiatkowski (wydawcy katalogu obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, z 1929 r.), najpewniej pierwotnie stanowił zewnętrzną stronę skrzydła zamkniętego tryptyku, którego środkowy obraz również jest zachowany. I jeszcze do niego wrócę…
Póki co: „Matka Boska Bolesna” z Korzennej:

Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl ;; fot. Paweł Czernicki
Zostaw komentarz