Szwajcaria mająca za przeciwnika obecnego Mistrza Świata, przegrywając już 1:3 wcześniej prowadząc 1:0 i nie wykorzystując rzutu karnego, potrafiła podnieść się mentalnie i najpierw wyrównać stan meczu, później przetrwać dogrywkę a następnie wygrać wojnę nerwów i loterię jaką jest konkurs rzutów karnych. „Rosyjska ruletka”, której byliśmy świadkami w stolicy Rumunii na długo zostanie w pamięci kibiców.

Kylian Mbappe foto:Кирилл Венедиктов,CC-BY-SA-3.0

Prawdziwy roller coaster urządziły kibicom zespoły Francji i Szwajcarii.
Już w 15. minucie akcja pozycyjna Szwajcarów i prostopadłe podanie do Seferovica spowodowała błyskawiczne przeniesienie się akcji pod pole karne Francji. Po obróceniu się i strzale zablokowane uderzenie napastnika Helvetów trafiło na lewą flankę boiska do Stevena Zubera, który z łatwością podciągnął akcje i z narożnika pola karnego delikatnie ale precyzyjnie wrzucił piłkę do szwajcarskiego snajpera. Seferović uderzył piłkę głową trafiając w dolny róg bramki obok bezradnego LLorisa.
W 25. minucie groźnie wyglądający rzut wolny sprzed pola karnego chciał na bramkę zamienić Mbappe ale w tym turnieju wyjątkowo zdolność strzelania bramek nie jest wykorzystywana przez napastnika trójkolorowych. Najpierw piłka trafia w mur a dobitka jest nieskuteczna.
Dwie minuty później pracujący w tym meczu mocno przy rozgrywaniu piłki Pogba podał do Rabiota, który popisał się bardzo mocnym uderzeniem obok lewego słupka bramki Szwajcarów.
W 41. minucie totalnie nieudane uderzenie sprzed pla karnego Mbappe, które posłał w wysokie rzędy trybun. Było to podsumowanie indolencji strzeleckiej Francuza.
W 53. minucie doszło do faulu na linii pola karnego, faulowany Zuber szarżował na bramkę Francji z lewej strony gdy został podcięty przez obrońcę. Jednak Ricardo Rodriquez strzelił słabo i po ziemi a Lloris wyczuł intencje strzelca i rzucił się w prawy róg. Obroniony karny dodał Francuzom skrzydeł.

Raphael Varane i Paul Pogba foto:foter/

W 55. minucie po świetnym podaniu Pogby strzelając po długim rogu Mbappe chybił z bliska obok lewego słupka Helvetów. W 57. Kante podał do Mbappe a ten świetnie podał Benzemie, który strzelił z zupełnie niestabilnej piłki i trudnej pozycji, wbiegając przed centralną część bramki zdobywając gola na 1:1.
Po chwili akcja ofensywna Comana, Pogby, Griezmana, którą po strzale tego ostatniego dobił znów Benzema i w dwie minuty ze stanu 0:1 zrobiło się 2:1 dla Francji.
W 74. minucie przepięknym strzałem popisał się Pogba zdobywając gola na 3:1. Nieuważne zachowanie defensywy francuskiej zaowocowało wrzutką Mbabu na głowę do Seferovic, który zdobył gola kontaktowego.
O ile gra defensywna Francji na poziomie drugiej linii była dobra o tyle sama linia defensywna pozwalała rywalom na zbyt wiele. Ostrzeżeniem był gol dla Szwajcarów zdobyty przez Gavranovica ze spalonego po prostopadłej piłce od Rodiqueza przepuszczonej przez obrońców, którzy nawet nie zareagowali. W 90. minucie wspaniałe, prostopadłe podanie otrzymał po raz kolejny Gavranović zdobywając gola na 3:3.
W 4. minucie doliczonego czasu gry dośrodkowanie od Sissoko z prawej strony otrzymał Coman lecz z około 10 metrów strzelił trafiając w poprzeczkę z prawej strony.

Paul Pogba, lider reprezentacji Francji foto:foter/

Na początku dogrywki lewą stroną przedarł się Coman i dośrodkował do Pavarda, który strzelił silnie w ekwilibrystycznej pozie jednak bramkarz Szwajcarów był bezbłędny i wybił piłkę.

W 108. minucie dogrywki Kante podał na lewą flankę do szalejącego na niej Comana a ten obsłużył Mbappe, który kolejny raz chybił strzelając obok lewego słupka bramki Sommera. Minutępóxniej Pogba podał prostopadle do Mbpappe, który ponowił swoje „osiągnięcie” sprzed chwili.
W 114. wspaniałe podanie od Kimpembe otrzymał Giroud lecz Sommer kolejny raz złapał piłkę po strzale Francuza. Niecelnym strzałem z rzutu wolnego popisał się w 120. minucie Xaka.

Moim zdaniem Didier Deschampes za wcześnie uwierzył w triumf. Najpierw w 87. minucie wzmocnił defensywę doświadczonym Sissoko zdejmując szarpiącego do przodu Griezmana. gdy już wiedział o dogrywce zdjął Benzemę wprowadzając Giroud. Deschamps nie dał wystarczającej siły ognia w dogrywce a Szwajcarzy umieją bronić wyniku i wyprowadzać kontry.
Pod koniec szansę na rozstrzygnięcie wyniku w 90. minut mieli Szwajcarzy i Francuzi.

Szwajcaria,piłkarze biegną podziękować kibicom foto:Эдгар Брещанов, CC-BY-SA-3.0

Rzuty karne były wykonywane bezbłędnie. Pierwszy sygnał niepewności dał w 4. serii Ruben Vargas, którego strzał „po rękach” Llorisa z trudem trafił do bramki. Następny pewny strzał Kimpembe Sommer wyczuł w 100% ale nie miał szans na obronę z powodu siły i precyzji. Gdy Admir Mehmedi rozpoczynał 5. serię rzutów karnych napięcie sięgało zenitu, po jego pewnym strzale i bramce. Do jedenastki podszedł gwiazdor zespołu trójkolorowych. Wszystkie karne były wykonywane mniej lub bardziej pewnie ale były skuteczne. Do czasu gdy jako ostatni w podstawowej serii pięciu karnych podszedł Kylian Mbappe. Gwiazda, która w 4. spotkaniach na turnieju Euro nie zdobyła ani jednego gola tym razem również nie zdobyła gola. Wspaniałą obroną popisał się Sommer a Mbappe strzelił w sam środek bramki.

Kylian Mbpappe dołączył do grona wielkich piłkarzy nie wykorzystujących rzutów karnych decydujących o wyniku reprezentacji. Michelle Platini, Roberto Baggio, Lionel Messi, David Beckham, Didier Drogba, Xavi, Wesley Snajder, Neymar, Ronaldinho czy Cristiano Ronaldo. Myślę, że gdyby indolencja strzelecka Mbappe była podyktowana grą na rzecz zespołu byłoby to wytłumaczalne. Lecz postawa chociażby Benzemy czy absorbującego obrońców i pracującego na boisku Griezmana przeczy, ze Mbappe dorósł do rangi turnieju. Gra w klubie i indywidualne osiągnięcia weryfikuje umiejętność przełożenia na dodanie swoich umiejętności na rzecz zespołu reprezentacyjnego.

Przyznam, że na miejscu zespołu Hiszpanii, którą czeka mecz ćwierćfinałowy z ekipą trenera Szwajcarów Vladimira Petkovica byłbym pełny obaw. Gra Francji otwarta i elastyczna zdecydowanie bardziej pasowała Hiszpanom. Szwajcarzy prezentują piłkę oszczędną ale skuteczną. Potrafią koncentrować się na obronie i dynamicznie przechodzić do kontrataku.
Yann Sommer, podstawowy bramkarz Borussii Moenchengladbach prezentuje się fantastycznie i broni nawet najtrudniejsze strzały.

Francja – Szwajcaria 3:3 po dogrywce, karne 4-5