Kaszub pochodzenie wyrazu!

//Kaszub pochodzenie wyrazu!

Kaszub pochodzenie wyrazu!

 

Kaszub – pochodzenie wyrazu!

Najprawdopodobniej pochodzi od wyrazu koża, który kiedyś oznaczał skórę. Wyraz ten występuje w języku rosyjskim i czeskim. Ludziom mieszkającym na północy obszarów nadmorskich było zimno i zaczęli ubierać się w baranie skóry. Panie szyły sobie suknie/sukienki ze skory. Dla Niemców było trudno wymówić Koża i noszących je Każuba łatwiej powiedzieć Kosza, Kaszuba, stąd powstaje wyraz Kaszuba.

Spódniczki ze skóry foto

C.C. Mrongovius tak uzasadnia to w pierwszym słowniku Niemiecko-Polskim przez niego opracowanym w 1836 roku.

Starszych opracowań nie znalazłem, a należy zauważyć, że Mrongovius powołuje się na wiele autorytetów i autorów różnych publikacji.

 

Franciszek Krzysiak

By |2015-09-29T21:14:08+00:00Wrzesień 29th, 2015|Społeczeństwo|1 komentarz

About the Author:

Franciszek Krzysiak przeżył 3/4 wieku... tzn.17.02.2016 skończył 75 lat - super sprawny intelektualnie dlatego znienawidzony przez postkomunistyczno-oportunistyczne kanalie! Czytajcie, co piszę na www.bramadlugoliczna.esy.es lub na www.drhumor.gdansk.pl (gdzie od lat straszą czytelników, że są wirusy i bez przerwy niszczą mi teksty i obrazy),na www.pasjoneo.pl lub tylko wpisujcie drhumor, to znajdziecie dużo prawdy o tych, co rządzili i rządzą nami. Możecie też mnie zamówić jako przewodnika turystycznego w Trójmieście lub w okolicy), pokażę Wam też gwałconą prawdę w naszych zabytkach przez komunistycznych dyletantów - tego nikt inny Wam nie pokaże, nawet gdyby wiedział tak dużo jak ja, bo się boją! Szukajcie też mojej książki w internecie: „Kompromitacja… Gdańska i …, ministra kultury!” – byłej minister prof. zwycz. historii sztuki M. Omilanowskiej też to dotyczy - na szczęście już jej nie ma. Zobaczymy czy i jak będzie dbał o zabytki prof. Gliński, czy tylko o swoje stanowisko i układy. Jak napisał ojciec był architektem, matka w czasie wojny walczyła z faszyzmem, on ur. w 1954 r. w młodości miał ambicje i sukcesy w sporcie - ciekawe ile ambicji i odwagi będzie miał teraz... ja bym się cieszył, gdyby był bardzo ambitny, to bardzo chętnie bym mu pomógł odkłamać zakłamany Gdańsk skompromitowany Encyklopedią Gdańską, o której napisałem że jest g.... warta. Tego bloga następnego dnia usunięto, ale fetor z nie leci!

1 komenarz

  1. ZeZeM
    ZeZeM 30 września 2015 w 07:14

    Kaszubi? Cóż, od kiedy okazało się, że jeden z ich przedstawicieli ma czarne podniebienie i płaskie czoło, chyba zaczną chodzić w burkach… ze wstydu. Pozdrawiam prawdziwych Kaszubów i nie przejmujcie się, troglodyci zwykle lądują w więzieniu, to tylko kwestia czasu 🙂

Komentarze zostały wyłączone.

Google+