Przechodząc do meritum nie pominę choć skondensowanego podsumowania meczu półfinałowego ze Słowenią na CEV Euro Volley.
Spotkanie ze Słowenią od początku emanowało nerwowością. Już samo pomylenie hymnu Słowenii z hymnem Serbii mogło stanowić podrażnienie dumy rywali Polaków.
Zaczęliśmy z animuszem przechodząc pierwszego seta jakby na „rekach” dopingu kibiców zgromadzonych w katowickim „Spodku”. Później było już tylko gorzej, Słoweńcy nie przestraszyli się Biało-Czerwonych i w drugim oraz drugim secie z tupetem i widoczną pewnością forsowali swój, czasem dość ryzykowny styl gry.
Polscy siatkarze posiadali wiele szans na przełamanie i odwrócenie losów wyniku jednak często zawodnicy zaskoczeni sprytem rywali zostawali sami w bloku, ataku czy rozegraniu. Słoweńcy absorbowali jak mogli kluczowych siatkarzy Biało-Czerwonych za pomocą pozornie najprostszego środka siatkarskiego rzemiosła – zagrywki. Niestety rozegranie w ekipie Heynena W 4. odsłonie meczu gdy siatkarze Vitala Heynena przegrywając 1:2, musieli wygrać tą partię spotkania by utrzymać się w grze. Sposób gry zespołu z Bałkanów wyraźnie po raz kolejny w starciu z Polakami zadziałał.

Konsekwencja i stabilność przeciwników Polaków była ich siłą i motorem zwycięstwa w półfinale. Szczęście towarzyszące Polakom przez wiele spotkań i zagrań opuściło ich w ostatniej partii. Thriller przerodził się w horror dla zespołu Biało-Czerwonych gdy pomimo starań rywale nie pozwalali na zyskanie dystansu punktowego i finalnie niwelowali przewagę lub sami ją zyskiwali nad polskim zespołem. W ostatniej odsłonie kilka razy Polacy mieli szansę by zdobywając punkty przechylić szale zwycięstwa i doprowadzić do remisu. Jednak to przeciwnicy wybraniając atak – kolejny nieskuteczny zakończyli seta i mecz.

Polska – Słowenia 1:3 (25:17, 30:32, 16:25, 35:37)

Polska: Fabian Drzyzga, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Piotr Nowakowski, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk.

Siatkarska reprezentacja Polski po półfinałowym spotkaniu ze Słowenią musiała zadowolić się „małym finałem” czyli meczem o trzecie miejsce mistrzostw Europy.

Mecz o brązowy medal mistrzostw Europy – CEV Eurovolley 2021 podopieczni Vitala Heynena w jak się okazało pożegnalnym meczu Belga w roli trenera Polaków rozegrał się w rywalizacji z dobrymi znajomymi – Serbami.

Polacy zagrali koncertowo, pewnie, ambitnie i podobnie jak Słoweńcy z nami – konsekwentnie. Biało-Czerwoni nie zwracali uwagi na poczynania przeciwników tylko konsekwentnie realizowali taktykę Heynena. Nie pozwolili na wprowadzenie elementu nerwowości i niepewności. Pewien zagrywki posyłane w pole rywala, bloki czy ataki były dopracowane.

Widoczna mobilizacja i wysoki „mental” teamu Heynena sprawił, że wspaniali kibice zgotowali godne pożegnanie Biało-Czerwonych z turniejem godne finału!
Widzowie mogli zobaczyć wspomnianą konsekwencję i walkę o każdy centymetr kwadratowy boiska i przestrzeni przy siatce.
W przeciwieństwie do przegranego półfinału Polacy odznaczali się wybitną dynamiką i energią. Chęć otarcia łez po Igrzyskach i przegranym boju ze Słoweńcami napędzała drużynę belgijskiego szkoleniowca Polaków.
W pierwszym secie pomimo wyrównanej gry Serbów zdołaliśmy im „odjechać” i dzięki dobrej grze obronnej i rozegraniu Kochanowskiego,Leona,Kaczmarka i współpracy z atakującymi wygraliśmy go pewnie.
Mobilizujący kolegów Bartosz Kurek i Michał Kubiak pomogły nie tracić choćby na moment koncentracji. Świetną partię w drugim secie rozgrywał Wilfredo Leon i Fabian Drzyzga oraz skuteczność ataków zawodników Heynena doprowadziła do wygrania drugiego seta.

Trzecia odsłona była ostatnią szansą przeciwników na odwrócenie losów meczu i przedłużenia nadziei walki o medal. Tak więc, Serbowi postawili twarde warunki i deptali nam „po piętach”.
Sytuacja totalnej walki ze strony podopiecznych trenera Slobodana Kovača zagrania Ivovića, Kovacevicia, Luburića, Atanasijevicia, Jovovica i udane rotacje doprowadziły do remisu.
Dzięki błyskotliwości Wilfredo Leona oraz koncentracji Polaków przy siatce Biało-Czerwoni wygrali seta i wywalczyli brąz mistrzostw Europy.

Vital Heynen pożegnał się emocjonalnie z pozytywnym ładunkiem uczuć w stosunku do polskich kibiców. Belg zaznaczył,ze Polacy są najlepszymi kibicami na świecie. Decyzja trenera była ostateczna i zaplanowaną, na pewno miał na nią wpływ wynik z Igrzysk. Świetny selekcjoner jakim jest Heynen charakteryzuje się nie tylko wysokimi umiejętnościami ale odpowiedzialnością i taktem. Belgijski trener reprezentacji Polski wykażą się niespotykaną kindersztubą a zarazem szacunkiem do Polaków. Heynen skradł serca kibiców siatkówki w całej Polsce. Pomimo niepowodzenia na Igrzyskach olimpijskich w Tokio kibice doceniają serce, które włożył Belg w budowanie potęgi naszej kadry. Profesjonalizm i kunszt warsztatu Vitala Heynena jest niezaprzeczalny a porażka z Francuzami w Tokio, którzy zostali złotymi medalistami w olimpijskim turnieju w moim i kibiców przekonaniu nie rzutuje na całokształt oceny pracy trenera.

Polska – Serbia 3:0 (25:22, 25:16, 25:22)

Polska: Fabian Drzyzga, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Fornal.

Serbia: Nikola Jovović, Aleksandar Atanasijević, Marko Ivović, Uros Kovacević, Srecko Lisinac, Marko Podrascanin, Nikola Peković (libero) oraz Neven Majstorović (libero), Drażen Luburić, Vuk Todorović, Petar Krsmanović, Nemanja Petrić.

źródła: sportowefakty.wp.pl, interia.pl, flashscore.pl, Biuro Prasowe CEV Euro Volley 2021, https://eurovolley.cev.eu/