W finale spotkały się dwie reprezentacje głodne sukcesu, płynące na fali sukcesu osiągniętego dzięki grze i wynikom.

Rozpędzona Słowenia natrafiła na uprawiających finezyjną i „sprytną” siatkówkę Włochów. Podopieczni trenera De Giorgi’ego szli jak burza przez mistrzowski turniej. Dziewięć zwycięstw z rzędu – 27. wygranych setów przy 5. przegranych. Najgorszy wynik „Azzuri” osiągnęli w finale , wygrywając z przeciwnikami dopiero w tie-breaku.

Słowenia w meczach grupowych poniosła porażki z Czechami oraz sromotną z Włochami. Jednak trener Słoweńców, Włoch Alberto Giuliani potrafił wyciągnąć owocne wnioski z porażek grupowych. Wygrana w ćwierćfinałowym pojedynku z Czechami była rewanżem za niepowodzenie w grupie. Natomiast gra teamu włoskiego selekcjonera Słowenii w finale przebiegała w zupełnie innym rytmie i na innym poziomie niż mecz grupowy przegrany 0:3 z tymi samymi Włochami.

Mecz rozpoczął się od mozolnie budowanej przewagi przez zespół słoweński. Pomimo przebudzenia po włoskiej stronie siatki, seta na korzyść Słowenii zakończył Sket, zdobywając decydujący punkt  z zagrywki, która w pierwszej odsłonie była najskuteczniejszym orężem siatkarzy z Bałkanów.

Druga część meczu to huraganowe ataki Italii, jednak włoski animusz, został szybko „pochłonięty przez słoweńską maszynę. Wydaje się, że przywarą w grze Słowenii jest zbytnie zaufanie do swoich „metod”. Do konsekwentnych prób forsowania schematów gry. Bardzo dynamiczne i skuteczne ataki Włochów oraz ich elastyczność i zdolność do zmiany tempa zdecydowały o sukcesie w drugim secie. Włosi nie pozwolili odrobić strat przeciwnikom i skutecznie utrzymując dystans zakończyli partię swoim zwycięstwem.
W trzeciej części spotkania nastąpiło przebudzenie zespołu trenera Giuliani’ego. Słowenia przypomniała sobie o grze w ataku oraz bloku i skupiła się na tych elementach rzemiosła. Pajenka i Stern byli niemalże bezbłędni i wykorzystywali każdą sposobność do zdobycia przewagi. „Azzuri” pomimo zrywów i kontrolowania dystansu nie zdołali skutecznie utrzymać remisu by przechylić szale zwycięstwa na swoją korzyść.

Czwarty set to twarda walka o kontrolę nad wynikiem. Włosi dzięki wartościowym rotacjom i zażartym ataków wygrali. Romano, Lavii, Gianneli czy Michieletto wraz z kolektywem nie pozwolili wydrzeć sobie setowego zwycięstwa. Mądra rotacja składu przez trenera Ferdinando De Giorgi’ego pomogła drużynie w zwycięstwie nad słoweńską ekipą. Gdy remis stał się faktem było jasne, ze tie-break wygra zespół lepiej skoncentrowany, na poziomie finału i drużyny Słowenii i Włoch liczyły się niuanse. Początek ostatniej partii należał do Słoweńców jednak „Młode Wilki” z Italii wyrównały i wynik dłuższy czas oscylował w rejonie remisu.

Dzięki skutecznej zagrywce i wykończeniom w ataku Italia po przerwie zbudowała przewagę. Pogromcy Polaków jeszcze obronili piłkę meczową dla Włoch i z 9:14 doprowadzili do stanu 11:14. Jednak tym razem serwis nie zaprowadził podopiecznych Giuliani’ego do sukcesu.

Słowenia – Włochy 2:3 (25:22, 20:25, 25:20, 20:25, 11:15)

Słowenia: Gregor Ropret, Tine Urnaut, Jan Kozamernik, Toncek Stern, Klemen Cebulj, Alen Pajenk – Jani Kovacic (libero) oraz Alen Sket, Saso Stalekar, Rok Mozic, Dejan Vincic, Jan Klobucar.

Trener: Alberto Giuliani.

Włochy: Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Alessandro Michieletto, Simone Anzani, Giulio Pinali, Daniele Lavia – Fabio Balaso (libero) oraz Francesco Recine, Alessandro Piccinelli (libero), Yuri Romano, Fabio Ricci.

Trener: Ferdinando De Giorgi.

Reptrezentacja Słowenii, srebeni medaliści CEV Euro Volley 2021 foto:Biuro Prasowe CEV Euro Volley 2021, https://eurovolley.cev.eu/

źródła: sportowefakty.wp.pl, interia.pl, flashscore.pl, Biuro Prasowe CEV Euro Volley 2021, https://eurovolley.cev.eu/