Wśród niemieckich użytkowników Facebooka coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne wobec dalszego finansowania Ukrainy przez Unię Europejską. Wielu komentujących wyraża uznanie dla stanowiska Polski, a część wpisów odwołuje się także do sporów historycznych między Warszawą a Kijowem.

UE pompuje ponad 23 miliardow euro na pomoc Ukrainie. Polska (a takze Slowacja, Bulgaria i Wegry Petera Magyara) z tym sie nie zgadza. Przesledzilam – tym razem – nie niemieckie media, tylko komentarze przecietnych niemcow, uzytkownikow facebooka i stwierdzam, ze zdecydowana wiekszosc z nich opowiada sie przeciwko decyzji UE i wlasnego rzadu,

Oto niektore z wypowiedzi: „Polen hat noch Stolz, nicht wie unsere Speichellecker!-„Polska wciąż ma dumę, w przeciwieństwie do naszych lizusów”,
„SUPER das Land Polen . Endlich zeigt mal einer Parolie. Polen bleibt stark!” – ” W końcu ktoś pokazuje charakter! Polsko, pozostan silna”!

a najmocniejsza , sprzeciwiajaca sie przyjeciu Ukrainy do EU i NATO wypowiedz uzytkownika fb -tutaj; „Der Sprecher des tschechischen Parlaments: „Die Polen haben es satt, dass sich der ukrainische Staat offiziell mit Kollaborateuren identifiziert, die Tschechen, Polen und Juden ermordet haben. Als die Polen dies kritisierten, wurden sie von den Ukrainern aufs Übelste beschimpft. Wir wollen keine Ukraine finanzieren, die behauptet, mit den Nazis kollaboriert zu haben. Wir wollen nicht zulassen, dass ein solches Land der EU und der NATO beitritt!“

– Uzytkownik tak to skomentowal: „Rzecznik czeskiego parlamentu wyjasnia nieznajacym historie przyczyny konfliktu miedzy tymi dwoma narodami: „Polacy mają dość tego, że państwo ukraińskie oficjalnie utożsamia się z kolaborantami, którzy mordowali Czechów, Polaków i Żydów. Kiedy Polacy skrytykowali to, Ukraińcy obrzucili ich najgorszymi obelgami. Nie chcemy finansować Ukrainy, która twierdzi, że kolaborowała z nazistami. Nie chcemy dopuścić, by taki kraj przystąpił do UE i NATO”