Tomasz Ogłaza urodził się w Krakowie, ale jego dzieciństwo i młodość związane było z Częstochową, gdzie rodzice zamieszkali zrazu po jego urodzinach. Później jak powiada – „ „przyszły studia w Krakowie i tam też mieszkam do dzisiaj” – „ studiowałem na Akademii Ekonomicznej obecnie Uniwersytet Ekonomiczny, gdyż od zawsze to po prostu lubiłem. Najpierw po studiach „wylądowałem” w przemyśle szklarskim by później przenieść się do branży Oil/Gas i tam tez pracuję do dzisiaj zajmując się kontraktami”.
Tomasz od dawna ma zainteresowania dotyczące, jak powiada -„ trzech obszarów: są to książki, turystyka a ściślej góry i lasy a także a może obecnie głównie meteoryty”.
Do czytania książek zachęcała Tomasza jego mama. Która zawsze próbowała znaleźć czas na pożyczanie książek z biblioteki i ich czytanie. Tomasza zainspirował również do czytania fakt, że podczas jednej z pierwszych prac wakacyjnych jeździł jako pomocnik, zajmując miejsce pasażera, przy rozwożeniu podręczników do sklepów. Spędzał minimum kilka godzin w aucie, więc, aby się nie nudzić czytał książki.
Właśnie wtedy przeczytał jeden z tomów Wiedźmina i to jak powiada – „chwyciło mnie”.
Jak mówi – „Teraz czytam jedynie książki „fantasy, świat elfów i krasnoludów. To zdecydowanie są moje klimaty. Niemniej uczciwie też przyznaję, że z kilkudziesięciu książek rocznie które czytałem mając dwadzieścia kilka lat obecnie czytam maksymalnie ich kilka’.
Tomasz uwielbia spędzanie czasu w naturze i nie dla niego ważne czy to spokojny spacer w lesie czy też biegi w górach. Chce w ten sposób jak mówi – „Czuć dotyk natury to właśnie co sprawia, że właśnie tam odnajduję prawdziwy spokój i ukojenie”.
Jednocześnie wspomina, że „Któregoś dnia ,wiele lat temu stanąłem w oknie i dotarło do mnie, że nie wiem, skąd tak naprawdę pochodzą meteoryty. Cóż jestem ekonomistą dlatego nie posiadałem tej dokładnej wiedzy. No bo niby skąd przeciętny ekonomista ma mieć jakąkolwiek dokładną o nich wiedzę? Więc zacząłem szukać informacji, czytać – trzeba pamiętać, że wtedy nie było tak jak dziś wszystko łatwo dostępne w Internecie – więc szukałem na początek w bibliotekach. Potem odkryłem, że istnieje taki „twór” jak Polskie Towarzystwo Meteorytowe i po szybkim przyjrzeniu się liście członków odkryłem, że jest ktoś z Krakowa. Tak właśnie poznałem Roberta Mularczyka członka Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Pamiętam jak z drżącymi rekami oglądałem meteoryty przyniesione przez niego do jednej z galerii handlowych w Krakowie, chyba w Plazie, no i ……… wciągnęło mnie!”
Tomasz zaczął jeździć na poszukiwania. Nigdy nie zapomni słów Roberta Mularczyka – „ jak nie wymiękniesz w rok, to wytrwasz”. Prawie dwa lata zajęło Tomaszowi znalezienie pierwszych fragmentów meteorytu Morasko i jest to do tej pory jedyny spadek z którego udało mi się odnaleźć okazy. Wiele wypraw na tereny spadków w okolicach Łowicza czy Pułtuska skończyło się jednak niepowodzeniem. Tomasz Ogłaza jednak ma wielką nadzieję, że kiedyś się uda. Od kilku lat praktycznie nie brał udziału w wyprawach, poza jednym do Kataru. Brakuje mu czasu z uwagi na pracę.
Sprawy meteorytów nie zeszły jednak na dalszy plan, gdyż odwiedza ze swoim stoiskiem meteorytów różne giełdy minerałów, próbując innych zarazić tym wspaniałym hobby.
Dzięki tym giełdom Tomaszowi udaje się również powoli budować swoją kolekcję meteorytową, która co roku rozrasta się o kilka nowych okazów.
Meteoryty sprawiły, że dołączył do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego i pełni w nim od 6 lat odpowiedzialną funkcję Skarbnika.
Jak podkreśla – „Na początku 2021 roku Andrzej Kotowiecki zapowiedział w Internecie o planach zorganizowania wystawy meteorytów w Muzeum Miejskim w Wadowicach, której tytuł jak się okazało później brzmiał -„Skarby nie z tej Ziemi”. Z uwagi na przepisy pandemiczne w tym okresie, termin wystawy był nieznacznie przesuwany. Do grona współwystawców Andrzej Kotowiecki postanowił zaprosić kolegów z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Zostałem zaproszony ja oraz Kazimierz Mazurek. Udział w tej wystawie pozostawił dla mnie niezapomniane wrażenia. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Wadowic Pan Bartosz Kaliński. W dniu 29 maja 2021 roku wykład inauguracyjny wygłosił śp. prof. Łukasz Karwowski z Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu a jednocześnie Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Wystawę w trakcie jej trwania do 26 września 2021 roku obejrzał rekordowo 4000 zwiedzających. Natomiast na zakończenie wystawy zwieńczeniem tego „projektu meteorytowego” było spotkanie w dniu 24 września 2021 roku z Generałem Mirosławem Hermaszewskim pierwszym i jedynym Polakiem w Kosmosie. Naprawdę było to dla mnie niezapomniane doświadczenie”.
Jeżeli chodzi o plany na przyszłość – „To zdecydowanie chciałbym powrócić do poszukiwań meteorytów. Mam świadomość, że nie będzie to praca na cały etat ale kilka wypraw rocznie i to jest to co chciałbym osiągnąć”.
Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować za ten wywiad kol. Tomaszowi Ogłazie i życzyć mu, aktywności społecznej oraz samych pogodnych dni w życiu osobistym a przede wszystkim spełnienia swoich dalszych planów oraz marzeń. poszukiwawczych i odkrywczych oraz sukcesów w tym zakresie. Trzymamy kciuki!!!!!
Zdjęcia: Muzeum Miejskie w Wadowicach za zezwoleniem oraz A. Kotowiecki i T. Ogłaza.
Poniżej powiązane artykuły i wywiady z członkami Polskiego Towarzystwa Meteorytowego:
http://pressmania.pl/andrzej-pilski-astronom-z-pasja-chodzenia-i-biegania-boso/
http://pressmania.pl/prof-szymon-kozlowski-naukowiec-sukcesu/
http://pressmania.pl/marek-i-beata-wozniak-vel-jan-woreczko-i-wadi/
http://pressmania.pl/dr-agata-krzesinska-kobieta-naukowiec-z-kosmiczna-wiedza/
http://pressmania.pl/profesor-lukasz-karwowski-1945-2022-niedokonczony-wywiad/
http://pressmania.pl/dr-roksana-mackowska-zalozycielka-firmy-edukacyjnej-geouniwersytet/
http://pressmania.pl/prof-andrzej-manecki-jeden-z-najwybitniejszych-mineralogow-w-polsce/
http://pressmania.pl/tomasz-kubalczak-jego-zyciowa-przygoda-z-meteorytami/
https://pressmania.pl/jaroslaw-morys-milosnik-muzyki-turystyki-i-poszukiwacz-meteorytow/
https://pressmania.pl/pawel-zareba-grafik-meteoryciarz-webmaster-bolidziarz/
Witam Pana
Ciekawy człowiek /Pan Tomasz/ i ciekawie Pan o. Nim napisał.
Super inicjatywa z Pańskiej strony w temacie założenia PTMet
Jestem członkiem i propaguję
Pozdrawiam Serdecznie
Antoni Wróbel