Sieć „Solidarności” przypomina na swojej stronie na fb sprawę słynnego ogłoszenia, „życzeń” dla Wojciecha Jaruzelskiego jakie przez nieuwagę cenzora opublikowane zostało 18 marca 1983 r. w „Gazecie Krakowskiej”.

Przypomniało mi to historię starszą o 10 lat związaną z kometą Kohoutka. Po 50 latach warto ją przypomnieć, choćby po to by uświadomić młodszym, a przypomnieć starszym jak wyglądał świat mediów gdy nie było internetu, była za to cenzura.

Więc od początku. W marcu 1973 roku czeski astronom Luboš Kohoutek, który po radzieckiej interwencji w Czechosłowacji wyemigrował do Niemiec i pracował w obserwatorium astronomicznym w Hamburgu, odkrył nowa kometę C/1973 E1, nazwaną jego nazwiskiem.

Wkrótce nowoodkryte ciało niebieskie doczekało się w prasie określenia „kometa stulecia”, spodziewano się bowiem, że będzie świecić wyjątkowo jasno. Gazety wciąż pisały o komecie, ale okazało się, że w rzeczywistości trudno było ją na niebie zauważyć.
Wtedy pewnego dnia w „Życiu Warszawy” ukazała się notatka, że co prawda komety nie widać, ale w określonych godzinach, na określonej długości radiowych fal krótkich można usłyszeć, z pewnymi zakłóceniami, emitowany przez nią szum.
Ktoś wieczorem zadzwonił do redakcji powołując się na znanego profesora astronomii, który już wcześniej wypowiadał się w gazecie na temat komety, by przekazać najbardziej aktualne informacje o komecie Kohoutka. Dyżurny redaktor szybko przygotował informację, cenzor nie zwrócił na nią uwagi – i poszło.

A następnego dnia od rana cała Warszawa miała wiele radości, a Służba Bezpieczeństwa poważny problem, bo okazało się, że gazeta podała informacje jak najlepiej słuchać audycji …Radia Wolna Europa. Tylko profesor musiał tłumaczyć się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Szerzej o całej sprawie można przeczytać na stronie astropolis.pl

Stamtąd rówież zaczerpnąłem reprodukcję słynnej notatki.

Autor: Juliusz Jan Braun
Polski dziennikarz i polityk. W latach 1999–2003 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w latach 2011–2015 prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 2016–2022 członek Rady Mediów Narodowych, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji