Demokraci i Republikanie pracują nad nową ustawą sankcji wobec węgierskich polityków. USA i Węgry od dawna toczą spory o poglądy polityczne z politykami rządzącej parti Wiktora Orbana. Kongresmeni USA są zgodni wobec nałożenia sankcji na polityków z rządu Orbana i partii Fidesz.
Media piszą że ustawa przygotowywana była od roku 2022 r i trafi w maju do Kongresu, a tam na pewno zostanie przyjęta . W środę 12 kwietnia 2023 r. USA nałożyły sankcje na Międzynarodowy Bank Inwestycyjny i menadżera Imre Laszlochkę.
Wszyscy widzą że Węgry swoim zachowaniem wspierają Rosję i Putina zwiększając zakupy gazu i blokując ustawy UE w pomocy Ukrainie. Przykładem jest blokowanie Szwecji do wstąpienia do NATO i do ostatniego dnia Finlandię.
Natomiast Transparency International Indeks Percepcji Korupcji uznała Węgry za najbardziej skorumpowane państwo członkowskie UE w 2022r. The Guardian pisze że to nie pierwszy raz kiedy USA nałożyły sankcje na osoby bliskie Orbanowi . w 2014 r Waszynkton zakazał wjazdu do USA wielu politykom węgierskim rządzącym i z partii Fidesz Orbana.
Prezydent Ukrainy ostro także wypowiadał się o ekonomicznej przyjaźni Węgierskiego rządu z Federacją Rosyjską na tle wojny na Ukrainie.
Zostaw komentarz