2. października 2021 roku w swoim ostatnim w karierze zawodowej starcie Maja Włoszczowska – najlepsza w historii polskiego kolarstwa górskiego wywalczyła w Mistrzostwach Świata w maratonie MTB srebrny medal.

Na włoskiej wyspie Elba, Polka zaprezentowała popisową taktykę i umiejętności oraz doświadczenie. Najpierw wraz z Austriaczką Moną Mitterwallner uciekła reszcie peletonu a później większość wyścigu przejechała z nią w parze. Debiutująca w kategorii elity 19. latka zaczęła forsować tempo i uciekać Polce. Maja Włoszczowska skupiła się na mądrzej jeździe by zapobiec jakiemukolwiek przypadkowi, który uniemożliwiłby dotarcie do mety. Podium w tak ciężkim wyścigu wymagał od zawodniczki wiele wysiłku i był niejako podsumowaniem kariery wspaniałej zawodniczki.

Austriaczka jest młodym pokoleniem kolarstwa górskiego, w 2021 wygrała mistrzostwa Europy i Świata w kategorii cross country. Trzecia na mecie była Hiszpanka Natalia Fischer (mistrzyni Europy z zeszłego roku) z ogromną ponad 6. minutową stratą.
Co świadczy o tempie wyścigu i jego poziomie oraz przewadze Polki i Austriaczki nad resztą stawki.

Polka jest wielokrotną zdobywczynią medali w mistrzostwach świata w kolarstwie górskim (raz złoto, 7. krotnie srebro, dwa razy brąz). W mistrzostwach świata w maratonie zdobyła raz złoty medal, dwa razy srebrny i raz brązowy. W mistrzostwach Europy dwa razy złoto, cztery razy srebro i raz brąz. W mistrzostwach Europy w maratonie wywalczyła jeden medal srebrny.

ttps://sportowefakty.wp.pl/