Janusz Kosmowski urodził się w Lubartowie, ma 60 lat. Dzieciństwo i młodość spędził w miejscowości Zalesie. Szkołę podstawową ukończył w Niemcach a następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej oraz technikum energetycznym w Lublinie .
W wieku 20 lat wyjechał do Warszawy , gdzie zaczął pracować i dalej zdobywać wykształcenie.
Ma cztery różne zawody , kilkanaście razy zmieniał pracę , pracując w jeszcze innych zawodach niż wyuczone.
Jak mówi: „Od dziecka chciałem pomagać poszkodowanym dzieciom które przebywały w domach dziecka. Swoją żonę poznałem gdy miała 8 a ja 10 lat . Przez wiele , lat przyjaźniliśmy się , a kiedy przyjechałem do Warszawy pobraliśmy się . Temat pomocy dzieciom interesował również moją małżonkę . Najpierw byliśmy wolontariuszami w domu dziecka przez 10 lat , potem ukończyliśmy kurs , zostaliśmy rodziną zastępczą dla jednego chłopca , następnie działaliśmy jako pogotowie rodzinne , a od 15 lat prowadzimy placówkę rodzinną w Wesołej mamy 11 dzieci. Często wyjeżdżamy, w góry lub nad morze” .
Jak podkreśla: „Od dziecka fascynował mnie kosmos lubiłem oglądać przelatujące satelity , spadające meteory. Zacząłem gromadzić wiedzę czytać książki o tematyce astronomicznej. Interesowałem się też muzyką elektroniczną chodziłem na naukę gry na pianinie. Po przyjeździe do Warszawy zakupiłem swój pierwszy teleskop a po jakimś czasie zbudowałem obserwatorium . Zająłem się astrofotografią planet. Moim największym sukcesem w tej dziedzinie było zaobserwowanie i zarejestrowanie uderzenia komety Shoemaker-Levy 9 . Byłem pierwszą osobą w Europie która to zarejestrowała a drugą na świecie. W tym samym czasie zainteresowałem się poszukiwaniami meteorytów. Kupiłem wykrywacz i zacząłem poszukiwać meteorytów w elipsie pułtuskiej. W zdobywaniu wiedzy pomagali mi koledzy którzy współpracowali z Polskim Towarzystwem Meteorytowym . Pierwszy sukces przyszedł po trzech i pół roku poszukiwań kiedy znalazłem swój pierwszy meteoryt. Meteoryt ten przekazałem Rubenowi Garcia amerykańskiemu poszukiwaczowi meteorytów który podpowiedział mi jaki sprzęt kupić do poszukiwań meteorytów. Po 15 minutach znalazłem drugi meteoryt”.
Janusz Kosmowski przez kilkanaście lat znalazł ich wiele. Największym jego sukcesem było znalezienie ponad 1.5 kg meteorytu Pułtuskiego.
Wartym podkreślenia jest to, że otrzymał medal oraz dyplom od burmistrza Pułtuska za propagowanie regionu i poszukiwań meteorytu pułtuskiego. Od tamtej pory zawiązała się jego współpraca z Muzeum Regionalnym w Pułtusku. Prowadzi pogadanki meteorytowe dla dzieci powiązane z różnymi konkursami. Działał też tam w „Noc Muzeów” organizując pokazy nieba przez teleskop.
Janusz Kosmowski zdobytą wiedzą dzieli się z innymi prowadząc kanał na Youtube, w którym opowiada i zachęca młodych ludzi do poszukiwań meteorytów, zarówno w znanych elipsach ich spadków jak i poza nimi. Podpowiada gdzie szukać, jakiego sprzętu użyć oraz jak go ustawiać. Obecnie przygotowuje się do wydania książki „ABC poszukiwań meteorytów ‘’. Prowadzi stronę internetową na Facebooku – ‘’ Łowcy spadających gwiazd ‘’. Wybudował też jeszcze większe obserwatorium, które wyposażył w zakupiony nowy teleskop do obserwacji planet o średnicy lustra 30 cm i ogniskowej 4.5 m a także nową kamerę astrofotograficzną .
Co ciekawe obecnie przygotowuje się do wydania 3 płyt z muzyką elektroniczną .
Jak podkreśla: „Nadal zajmuję się poszukiwaniami meteorytu pułtuskiego. Używam metody „pod sznurki „ czyli dość dokładnej. Metoda ta polega na ogrodzeniu obszaru poszukiwań rozciągniętym sznurkiem, tak aby precyzyjnie oznaczyć teren poszukiwań. Swoje poszukiwania rozszerzyłem do poszukiwań meteorytu żelazno-kamiennego oraz żelaznego w tej elipsie. Dzięki możliwościom ustawień wykrywacza szukam jednocześnie 3 typów meteorytów w tym samym czasie”.
Jego największym marzeniem jest właśnie znalezienie innego typu meteorytu niż Pułtusk w elipsie pułtuskiej . Jak mówi: – „Przez tysiące lat spadały na te tereny rożne meteoryty , kto wie morze kiedyś mi się poszczęści , był by to dla mnie ogromny sukces”.
Janusz Kosmowski w przypadku jakichś pytań lub porady zaprasza do kontaktu na astrokosmo@wp.pl jak również na swój kanał astronomiczny – astrokosmo ,oraz muzyczny -CosmoSky (Janusz Kosmowski)
Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować za ten wywiad Januszowi Kosmowskiemu życząc mu dalszych odkrywczych sukcesów poszukiwawczych, oraz samych pogodnych dni w życiu osobistym a przede wszystkim spełnienia swoich dalszych planów oraz marzeń związanych z tą wyjątkową częścią jego życia tj. znalezienia innego typu meteorytu niż Pułtusk w elipsie pułtuskiej. Trzymamy kciuki!!!!!
Poniżej powiązane artykuły i wywiady z członkami Polskiego Towarzystwa Meteorytowego:
http://pressmania.pl/andrzej-pilski-astronom-z-pasja-chodzenia-i-biegania-boso/
http://pressmania.pl/prof-szymon-kozlowski-naukowiec-sukcesu/
http://pressmania.pl/marek-i-beata-wozniak-vel-jan-woreczko-i-wadi/
http://pressmania.pl/dr-agata-krzesinska-kobieta-naukowiec-z-kosmiczna-wiedza/
http://pressmania.pl/profesor-lukasz-karwowski-1945-2022-niedokonczony-wywiad/
http://pressmania.pl/dr-roksana-mackowska-zalozycielka-firmy-edukacyjnej-geouniwersytet/
http://pressmania.pl/prof-andrzej-manecki-jeden-z-najwybitniejszych-mineralogow-w-polsce/
http://pressmania.pl/tomasz-kubalczak-jego-zyciowa-przygoda-z-meteorytami/
https://pressmania.pl/jaroslaw-morys-milosnik-muzyki-turystyki-i-poszukiwacz-meteorytow/
https://pressmania.pl/pawel-zareba-grafik-meteoryciarz-webmaster-bolidziarz/
https://pressmania.pl/jerzy-strzeja-kolekcjoner-meteorytow-skamielin-i-zapalony-milosnik-astronomii/
Zostaw komentarz